| laeimbrea a întrebat:

Salut, am un prieten care acum 10 ani a avut un abonament la telekom care pe atunci era "cosmote" și a încetat să își mai plateasca abonamentul.

După asta au început să îl sune de la firma recuperatorie care este "Intrum" si de o perioada indelungata (6-7 ani) tot le plateste astora abonamentul si acum s-a cam săturat să plătească... spre exemplu pe atunci era abonamentul vreo 60 lei și până acum a tot crescut suma până la o suma mare.

Bun, întrebarea mea este acum, ce i se poate întâmpla în continuare daca nu plăteste? Casa nu are ca sa i-o ia sau chestii asemănătoare.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, da ce datorie avea de plateste de 7 ani?

Daca nu mai plateste datoria se ajunge la poprire pe venituri...

| laeimbrea explică (pentru suntserios):

Păi credea că abonamentul s-a inchis si după câțiva ani tot s-au adunat datoria, el credea că abonamentul s-a inchis, nu stiu...

| darrio2007 a răspuns (pentru laeimbrea):

Abonamentul nu se inchide singur. Zi mai bine ca nu a vrut sa mai plateasca. Daca nu merge sa-l inchida(personal) va plati pana moare.

| laeimbrea explică (pentru darrio2007):

Eu întreb care sunt etapele daca nu plăteste, degeaba ei continuă să îl factureze daca nu il plăteste nimeni.

Vede el până îl urma ce se intampla.

| darrio2007 a răspuns (pentru laeimbrea):

Va intra pe lista datornicilor si nu va avea credibilitate, atunci cand va dori sa faca un imprumut in banca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laeimbrea):

Poprire pe venituri pentru plata datoriei. Prietenul tau e retard? Pai daca ti-ai facut abonament si nu il mai platesti/nu il folosesti, de ce mama naibii nu il inchizi?

| brokxy a răspuns:

Unchiul meu si-a facut abonament si nu a mai platit dupa un timp.
Nu i-au facut nimic. Nu i-au luat obiecte din casa, nimic
Cred ca depinde si de oras...Sunt unii pe care nu ii intereseaza deloc si doar iti tai netul iti trimit cateva scrisori si daca vad ca nu mai platesti te lasa in pace