| DaDcMaIntrebi a întrebat:

Salut, am vazut anunturi locuri de munca agenti imobiliari si in anunturi spune ca se castiga ok. Acum nu stiu, a incercat cineva? Am vazut ca in unele anunturi zicea 25% procent, adica vand o casa si primesc 25% din cati bani a vandut-o? Merita sa incerc aceasta meserie?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei 25% din comisionul pe care il ia agentia. probabil la asta se referea. Logic ca nu iei 25% din pretul casei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

25% din 2% cât ia firma, deci 0.4% adică 4 la mie. Așa spune în anunțuri. Dar e meserie. Dacă nu ai vândut nimic la viața ta, și crezi că e ușor să vinzi un imobil de 100 000 Euro, încearcă.

| johnnny123 a răspuns:

Serios, chiar iti imaginezi ca un agent imobiliar primeste 25% din pretul de vanzare al unei case?

Poate vrei sa spui 25% din cei 3% pe care-i incaseaza agentia... Adica 0.75% din pretul tranzactiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exemplu: la o vanzare de 40k agentia ia 2k cu 2% comision atat de la vanzator cat si de la cumparator (majoritatea au clauza 2% dar cel putin 1000), tu iei 25% din 2k, adica 500

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce univers matematic 2% din 40k este egal cu 4k?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori 4k ori 2%?

vezi daca porti prea mult masca...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai ce e gresit?

se ia 2%, dar cel putin 1000+tva in general, 2% atat de la vanzator cat si de la cumparator

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Comision se ia atat de la vanzator cat si de la cumparator buna dimineata

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

2k scuze ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am mai zis ca masca asta afecteaza creieru

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai mai baga o fisa. 2% din 40k e 800

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai citeste ce am zis

toate agentiile(sau cele pe care le stiu eu) lucreaza cu 2% dar nu mai putin de 1000+tva

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna dimineata si tie!

1. Ai editat ulterior raspunsul si ai adaugat si comisionul de la cumparator (initial spusesei ca 2% din 40k inseamna 4k)

2. Chiar daca luam in calcul si comisionul de la cumparator, ajungem la un comision total de 4%. Iar 4% din 40k nu inseamna 4k, ci doar 1.6k.

3. Chiar daca se ia "minim 1000 de euro +tva", asta inseamna 2000 de euro+tva, adica 2380 euro.

Dupa cum observi, la o vanzare de 40k nu exista niciun scenariu in care comisionul sa fie de 4k.

Dar tu esti genul care se lupta si cu matematica elementara daca-i contrazice opiniile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

N-am zis ca 2% inseamna 4klaughing, de fapt calculasem cat ia in total agentia de la parti apoi am inmultit din neatentie iar cu 2 - am mai calculat partile o data (fusesem afara cu masca si mi-a scazut saturatia de oxigen sub 50%)

ala 25% al lui e calculat pe cat ia agentia fara tva

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca da.

Tu in realitate stapanesti foarte bine matematica... Doar ca uneori faci "mici" greseli care duc la un rezultat cu eroare de 500%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Bingo m-ai prins dar de ce 500

| Elelei a răspuns:

25% din cati bani a vandut-o? Si vanzatorul cat mai ia?
Nu. Procentul poate merge pana la 25% din comisionul incasat. Dar numai daca esti bun, cu vechime, bine cotat, etc. 25% e maximum. Poti sa iei si 1% ca si agentia are nevoie de bani pentru functionare.
Ca agent imobiliar, castigi cat vinzi. Daca vinzi 5 imobile intr-o luna, cu valoare de peste 100.000 €, bagi ceva in buzunar. Dar daca nu vinzi niciunul, ce faci?
A fost intr-adevar o perioada cand erau multe vanzari si se castiga bine. Acum, piata imobiliara e amortita. Cred ca cine se ocupa de asta mai are un job.