| AlbertoO2001 a întrebat:

Salut,
Ar trebui sa ma angajez si am înțeles ca trebuie sa merg la medicina muncii sa scot fisa medicala.
Oare ce consultări, verificări face?
Și ce preturi sunt?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ti-au specificat un anumit tip de fisa este cea pentru auto si se taie peste "auto" si se trece angajare. Se ridica de la medicul de familie dupa ce acesta, mai intai, ti-a pus antecedentele medicale pe ea. Se face la medicina muncii si daca firma are contract cu un cabinet nu platesti nimic. Daca o faci la oricare alt cabinet (ei nu au contract) probabil va costa in jur de peste 200 lei dar trebuie sa iei bon de la receptie si factura. Faci copie dupa ele si copiile le pastrezi. Originalul le pui la o cerere de decontare si le predai la serviciul personal al firmei. Sunt obligati sa le deconteze, conform legislației în vigoare (art. 175, alin. (4) din Codul muncii coroborat cu art. 7, alin. (6) din Legea nr. 319/2006.

| AlbertoO2001 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc enorm
Și o altă întrebare
Trebuie sa cer o adeverință de la medicul de familie
Dacă am cardul de sănătate expirat
Oare medicul de familie a-mi va da o adeverință ca sunt sănătos?

| Salontanul a răspuns (pentru AlbertoO2001):

Medicul de familie trebuie sa-ti procure alt card dar si al meu este expirat de ani de zile si nu mi l-a schimbat. O sa-ti spuna medicul cand vine altul nou. Pana atunci el scrie antecedentele medicale pe acea fisa. Daca esti sanatos nu va scrie decat vaccinurile pe fisa medicala.

| Salontanul a răspuns (pentru AlbertoO2001):

Nu-ti trebuie nici o adeverinta.

| RxTx a răspuns (pentru AlbertoO2001):

Mergi la interviu ca de restul se ocupa ei trimit banii la analize si gata se fac analizele prin on-line pe e-mail

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de postul pe care urmează să te angajezi. Câteva sute.

| RxTx a răspuns:

Fă pe prostil
Mergi la interviu
Dai răspunsuri de om bun la toate
Preș
Lingușitor
Căruia ii place să pupe in părțile... Șefii
Si atât
Iei interviul
Apoi faci pe prostul
https://youtu.be/RMrkodknUqY

Si te iau ei cu masina firmei lor si trimite pe cineva din partea firmei lor cu tine pe la analize pe la protecția muncii.

Dar in general stai liniștit ca in 99% din cazuri nici nu te mai stresează pe tine ei.su deja înțelegeri cu cei ce ofera acele hârtii si le rezolva ei on-line
Nici macar nu te mai duci pe acolo ca o rezolva ei singuri in bucataria lor interna.

Tu nu te face ca ai fi auzit vreo data ca trebuie sa faci mai mult de.cat sa dai interviul

Nici unui angajator nu ii plac oamenii prea deștepți

Angajatorii au nevoie de oameni care sa tacă sa nu comenteze si care sa nu aiba nici o idee despre nici un fel de idee

Uite aici iti explică extraordinar de clar cum și-ar dori angajatorii să se comporte angajații

https://youtu.be/RMrkodknUqY

NU TREBUIE SA DAI TU NICI UN BAN DACĂ TE FACI CA NU ȘTII DESPRE ELE

SI DACA CUMVA iti cer bani spui ca nu ai si ca vrei sa faci un împrumut la firmă ca tu si venit sa te angajezi ca nu ai mainmâncat de 3 zile dar acum ți-a dat cineva 2 pâini și 10 lei

Asa ca le spui sa tii oprească din salariu

Dar oricum asta este treaba angajatorului

Nu am auzit vreo dată să ceara angajatului sa scoată bani din buzunar pentru nimic

Eu am fost angajat la 20 de firme in 23 ani de muncă
Si in toata această perioadă doar la 3 angajatori m-au dus pe cheltuiala lor la analize si la bla bla bla un curs de protectia muncii un gunoi
De exemplu m-au lasat sa ma uit 4 ore la un filmuleț cum sa nu imi dau cu ciocanul peste degete chesrii extraordinar de banale pentru oameni retarzi si handicapați mintali
Adica nu am avut nimic nou si interesant de învățat de la protecția muncii din România

Totul este facut doar așa la caterincă la mișto
Lucrurile sunt făcute doar pentru a fi înfăptuite

| AlbertoO2001 explică (pentru RxTx):

Waww frumos ai spus
Mulțumesc enorm mi ai dat niște idei sa ma pot descurca

| haileewatson a răspuns:

Consultatia de medicina muncii (in vederea angajarii) este platita de catre angajator. In consultatie ti se va pune intrebari despre istoricul tau medical si al parintilor, ti se face un test de vedere, iti asculta plamanii, iti ia tensiunea, chestii simple.
Angajatorul te va anunta cand ai programarea la medicina muncii.

| SelenaTpu a răspuns:

Le plătește firma.
Pe unde am făcut eu până acum nu au făcut cine știe ce