| anonim_4396 a întrebat:

Urmeaza sa merg la medicina muncii pentru a putea sa ma angajez.
Ce se intampla mai exact acolo? Imi vor lua sange?
Voi lucra ca agent de vanzari intr-un magazin de pantofi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la medicul de familie sa-ti completeze cu antecedente medicale fisa. Acolo platesti o suma. Eu nu mai lucrez din 2016 dar atunci era 10 lei. Apoi mergi la medicina muncii si treci prin diferite cabinete (sunt scrise acolo pe fisa) ORL, interne, Oftalmologie, etc. Depinde de domeniu. Nu cred ca-ti ia sange decat daca lucrezi vanzator la o macelarie sau te angajezi la un restaurant. Deci ceva cu alimentatia publica. N-ai spus in ce domeniu mergi! Eu am facut pentru domenii agent paza, sef coloana auto si nu mi-a trebuit decat sa nu mananc pentru diabet (se ia glicemia). Intreaba la medicul de familie!

| romeo78 a răspuns:

Dacă firma unde vă angajați v-a dat fișa medicală și v-a trimis la un anumită policlinică, nu cred că plătiți nimic. Este nevoie de la medicul de familie o adeverință prin care vă declară apt de muncă și că nu vă are în evidență cu nici un fel de boală transmisibilă sau de altă natură.
Iar, la policlinică mergeți direct la medicina muncii și ei vă vor spune exact ce analize veți face. E posibil coprocultura și sângele, căci lucrați în comerț cu oamenii.