| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Salut,are cineva idee, daca cineva îmi poate trimite din Germania direct din contul lui niste bani in contul meu de Romania in lei?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate, se cheama TRANSFER INTERNATIONAL si se poate face de acasa, daca acea persoana are internet banking, facand transferul direct din contul lui bancar in contul tau bancar.

Daca nu are acces online, poate merge la banca lui din Germania si poate face un ordin de plata, care este operat de oficiantele din banca respectiva, facand ele transferul bancar din contul lui, in contul tau bancar.

Indiferent in ce moneda face el plata, tie ti se convertesc automat banii in lei (ron).

Eu fac frecvent asemenea transferuri internationale din contul meu bancar din Australia in contul familiei din Romania.
Eu transfer euro iar ei primesc lei.

| helpforyou a răspuns:

Da, poti primi direct bani din Europa (euro trimisi) direct in contul tau de lei.

| helpforyou a răspuns:

Stiu caz, trimite euro direct in contul de lei - cont in care intra pensia.

| helpforyou a răspuns:

Pe langa datele contului trebuie sa-i dai si codul SWIFT