| ELITE00BAT a întrebat:

Salut as vrea sa fac un imprumut bancar pentru o fabrica
Castig in jur de 1500 euro
Pot face un imprumut de 500.000 euro -1000000 euro

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Grija principala a unei banci atunci cand acorda un imprumut este sa-si primeasca banii inapoi (plus un profit semnificativ).

Deci nu vor acorda un imprumut de 500 000 euro (cu atat mai putin 1 milion) fara a-ti cere niste garantii serioase si un plan de afaceri foarte convingator.

Nu este suficient sa le spui "vreau sa deschid o fabrica". Trebuie sa-i convingi ca ai capacitatea de a transforma acea fabrica intr-o afacere profitabila, care sa-ti permita sa returnezi imprumutul.

Ai mai deschis/condus alte fabrici? Cati ani de experienta antreprenoriala/manageriala ai? Cati oameni ai mai avut in subordine? Cat de bine cunosti domeniul in care vrei sa activezi? Ce referinte ai? Ce garantii poti oferi?

Sunt intrebari pe care banca ti le va pune si la care trebuie sa ai niste raspunsuri impresionante.

Simplul fapt ca ai un venit de 1500 euro/luna nu-ti poate aduce decat un imprumut de cateva zeci de mii de euro.

Bafta!

| Andreiyy a răspuns:

Intrebarea ta este imposibila, veniturile tale sunt prea mici pentru a imprumuta o suma atat de mare.

| Downhillboy a răspuns:

Nu deoarece salarul tau nu poate acoperi aceasta suma