| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce salariu mi-ar trebui pentru un imprumut bancar de 170.000 euro?

Mulțumesc

31 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai asigurat minim 2000 euro (net), pentru 30 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te referi la un credit imobiliar pe 30ani, având în vedere dobânzile din ziua de azi și gradul de îndatorare de maxim 40% probabil undeva pe la 10. 000lei net minim. Asta e un calcul așa grosier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un asemenea împrumut nu se dă doar pe bază de venit. Mai este nevoie și de o ipotecă asupra unui imobil.

| RoCkKiD a răspuns:

Presupunand ca scorul FICO e ok, la un grad de indatorare de maxim 40% trebuie sa ai un slariu de cam 10.000 RON net pe luna. Am caulat asta pe baza datelor de la ING deci e posibil ca la alte banci sa fie putin mai mic sau mai mare in functie de ce rate au dar pe al 10.000 e cifra magica.

| haileewatson a răspuns:

Pt un credit imobiliar de 170.000€ ar trebui sa platesti in jur de 5000 de lei rata lunara. De obicei bancile iti cer sa ai dublu sau triplu salariu, deci salariu de 10.000-15.000 de lei

| SingleForOne a răspuns:

Nu ne-ai spus cam ce venituri ai, dumneata sau din ce profesie faci parte, și dacă vei dori dobândă fixa (plătești mai mult, dar ai sumă fixă vreo 5 ani) sau dobândă variabilă toată perioada, unde ești afectat de inflație.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salariul cam 2200 de euro și rata cam de 880 euro 30 de ani.

| 1234568807 a răspuns:

Pentru 170.000 de euro iti pui casa ca asigurare si tot nu acoperi suma, iar tu intrebi ce salariu iti trebuie in tara asta pentru un imprumut atat de enorm?

| 1234568807 a răspuns:

Nu o sa iti dea nicio banca un imprumut atat de mare, ar fi un risc enorm pentru ei

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

De ce dai răspunsuri daca nu ai auzit în viața ta de credit imobiliar cu ipoteca?

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Credit imboliar cu ipoteca inseamna cand iti iei casa in rate, el a intrebat cum poate imprumuta 1700.000 de euro de la banca cu garantie pe salariu, el vrea sa imprumute banii astia de la banca si sa cumpere casa, nu sa faca rate la banca

| 1234568807 a răspuns (pentru 1234568807):

170.000*

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

"cum poate imprumuta 170.000 de euro de la banca cu garantie pe salariu"

unde a intrebat asa ceva?

E clar ca a intrebat de credit ipotecar, altfel nici nu se dau astfel de sume.

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Nu sti sa citesti? scrie foarte clar ca a intrebat cum poate imprumuta banii astia cu garantie pe salariu, normal ca nu poti decat pe credit ipotecar sau garantie niste lucruri care sa acopere suma, eu ce ziceam panacum?

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Intrebarea respectiva era ''Ce salariu imi trebuie pentru un imprumut bancar de 170.000 de euro''

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Stiu sa citesc si chiar si inteleg ce citesc.

Omul a intrebat de salariu care este o conditie de creditare, nicidecum o garantie a creditului.

Imi mentin sfatul de a te abtine sa raspunzi daca nu intelegi domeniul.

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si daca salariu nu e o garantie, atunci ce e?

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Un criteriu de acordare a creditului.
Imobilul e garantia.
Daca salariu era garantie trebuia sa dovedesti cand obtii creditul ca vei avea acelasi salariu pe urmatorii 30 ani, eventual si indexat cu rata inflatiei, ircc si robor.

| 1234568807 a răspuns:

Da frate, esti afacerist si descurcaret mare tu, de oameni ca tine are nevoie tara asta laughing

| IceRope a răspuns:

Pe lângă salariu, se iau în calcul mai multe chestii. Toate astea formează un punctaj, numit scor FICO. Pentru a nu vizita băncile (cu fiecare interogare făcută îți scade scorul) poți afla scorul tău FICO folosind aplicația Volt. O găsești în Google Play. Dar, mai contează și ce spune banca.

| Darius50boss a răspuns:

Ai nevoie de peste 8000 ron

Răspuns utilizator avertizat
| grendeks a răspuns:

Salut, de obicei cei de la care vrei sa faci imprumut au pe site un calculator unde poti vedea sumele exacte