| NepoatuIndian a întrebat:

Salut, as vrea sa imi deschid un local si as vrea sa stiu cam ce imi trebuie si cati bani pentru a mi se aproba fondurile Europene.
Sa imi spuneti exact.
Funda celui ce raspunde concret.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca fondurile europene nu se aloca sub nici o forma pentru localuri, baruri, restaurante sau alte activitati de distractie si relaxare, ci numai pe activitati de productie in industrie sau agricultura.

| NepoatuIndian explică (pentru Violleta2022):

Ce zic eu si ce raspundeti voi. Vreau sa fac ceva si imi trebuie niste idei cum se incep.
Nu e neaparat de fondurile europene am zis, daca ma puteti ajuta cu ceva concret!

| Violleta2022 a răspuns (pentru NepoatuIndian):

Eu spun sa citesti mai bine intrenbarea postata de tine, pentru ca noi ti-am raspusn, strict la intrebarea ta!
Ai cerut o calculatie si acte trebuincioase pentru deschiderea unui local, accesand fonduri europene.
Ce ti-am raspuns noi, a fost strict legat de imposibilitatea accesarii fondurilor europene pentru localuri sau alte proiecte care implica distractie si relaxare, daca nu sunt pentru productie in industrie si agricultura.
Evident ca nu facea sens sa-ti dam sume si alte calculatii, odata ce NU ai cum sa primesti vreodata fonduri pentru asa ceva.
Fondurile europene se dau numai pentru dezvolare industriala, agricola, sau ferme si se pot aproba numai daca ai deja compania in functiune cu toate certificarile si aprobarile de functionare si ai deja in contul bancar, un dispozit de 30-40% din valoarea totala a proiectului, ei dandu-ti restul de bani.

| NepoatuIndian explică (pentru Violleta2022):

Am inteles faptul ca nu se pot accesa fondurilr europene, dar as vrea sa stiu ce imi trebuie, ce acte, si cam cati bani trebuie sa pot incepe, si unde trebuie sa umblu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NepoatuIndian):

La Camera de Comert din Orasul tau sunt explicate absolut toate actele necesare pentru fiecare domeniu de activitate in parte, cu autorizarile care trebuiesc obtinute, pentru infiitarea si functionarea acelei afaceri.
Mergi acolo si vei obtine listele cu toate departamentele unde trebuei sa mergi si sa obtii autorizari, sumele de plata samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nici nu știi ce vrei dar ceri sa îți spunem noi exact preturile? Loool

| alina2k18 a răspuns:

LOL
Fondurile europene se dau pe proiecte bune nu ca vrei tu un local laughing
Pe agricultura merge bine cicawinking dar iti trebuie proiect, plan de afaceri etc - costa baniwinking