| alex1521 a întrebat:

Salut, aveti idee de ce nu se mai fac anagajari la Foodpanda si Glovo de la 16 ani? Stiam ca inainte puteai, dar le-am dat mesaj si mi-au raspuns ca trebuie sa fiu major.

6 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns:

O schimbare de politica se face din niste motive pe care rar sunt dezvaluite in public
in momentul asta, MARET, presupun sincer ca e din cauza ca au cereri foarte mari de angajare, multe job-uri s-au inchis, iar curierii au dreptul sa iasa din casa si sa se duca unde vor chiar in carantina, deci multi isi doresc sa nu stea in casa (sunt unii care chiar sunt inebuniti de asta, chiar am vazut la tembelizor pe un pilot de performanta, care s-a angajat ca, curier... pe scuter)

| Skarr a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani.

| Cosmin89321 a răspuns:

Poti sa te angajezi la mec sau un restaurant la 16 ani, faci mult mai multi bani decat la glovo sau foodpanda. Eu imi vio cauta job in vara, am 16 ani si vreau sa strang bani de scoala de soferi (o fac la 17) si masina.

| Batmanel a răspuns:

Politica interna nu le-o dictezi din exterior. Si de unde ai auzit inainte ca ar angaja minori? Vezi poate ai auzit doar un zvon. Sau au schimbat pentru ca desii pare usor, angajatul e expus la riscuri mari (trafic, accidente rutiere) unde se cere min 18 prin lege, plus timpul mic de ore la care te poate supune programului, 30 ore pe saptamana.

| alex1521 explică (pentru Batmanel):

Am citit tot aici pe TPU la o intrebare tot asa, legata de aplicatiile astea si spunea cineva ca daca ai peste 16 ani si acordul parintilor te ar angaja.

| sierra1 a răspuns (pentru alex1521):

E o problemă: se numește "concureța", d-aia te-au trimis la plimbare