| papuciirupti a întrebat:

bunicii mei au grija de un om batran care nu are copii, vor sa faca acte si sa treaca tot ce are el pe numele meu...doar ca am gasit din greseala pe net casa lui scoasa la licitatie de un lichidator judiciar. ce este de facut mai exact deoarece nu stiu? a sunat tata si a vorbit iar ea a spus ca este o greseala de adresa ceea ce se intampla foarte rar. si azi bunicii mei s-au trezit cu niste "posibili cumparatori" la poarta acestia sustinand ca este scoasa la licitaie(batranul spune ca nu are datorii care sa duca spre treaba asta)
niste sfaturi va rog?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie mers la acel lichidator judiciar si vazute actele. Trebuie sa mearga batranul sau sa va dea voua o procura. Daca este ceva greseala se merge in instanta pentru reparare. Daca nu, asta e! Este posibil ca batranul sa fi dat casa cuiva fara sa stiti voi.

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Casa nu este data, inca...
tocmai ce acum 3-4 luni au scos un nou titlu de proprietate deoarece cel vechi era de negasit iar acolo este numele lui.
ma mai gandesc ca este posibil s-o fi girat pe cineva (totusi mi se pare un grad mare de prostie) sau a facut el ceva o datorie poate prin tinerete si cum era mentalitatea atunci ca 'lasa ca nu ma prinde' nu a mai platit si acum nu vrea sa spuna...
o alta varianta este, cum spuneam si mai sus, titlul este de negasit, ca cineva apropiat sa faca vreo smecherie (nepoti\nepoate din partea surorii lui) (poate l-au dus cu zaharelul pe undeva de a semnat ceva si aia a fost)

| Salontanul a răspuns (pentru papuciirupti):

Se poate. De aceea trebuie actionat cat este in viata pentru a putea dovedi ca nu a semnat acte care sa-l faca datorinic. Mergeti la lichidator!

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Sigur cu chestia asta ne vom incepe saptamana

| Kogaion a răspuns (pentru papuciirupti):

Cel mai sigur mergeti la notar si vedeti daca poate sa puna casa pe numele tau, daca da, inseamna ca nu are datorii, e posibil sa fie o mafie a imobiliarelor care stiu ca nu mai are nici un mostenitor si asteapta sa moara, pentru ca atunci primaria scoate casa la vanzare. Deci sfatul meu e sa mergeti cat mai repede la notar pentru a pune casa pe numele tau.

| Betty12345678 a răspuns:

Pare a fi un caz serios.Nu prea au cum sa greseasca adresa in cazuri de genul, eu sincer cred ca acel batran se foloseste de bunicii tai, sau poate chiar nu are habar de situatie.

| papuciirupti explică (pentru Betty12345678):

De folosit nu stiu ce sa spun, cat despre habar s-ar putea.