| Pepi100 a întrebat:

Care este faca cu "credit scorul" de care aud de la cei din state. Esti valabil si la noi si cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e valabil si la noi in aceeasi forma. La noi pur și simplu se tine cont daca ai fost sau nu rau platnic in trecut. La americani se fac scoruri efectiv pe baza istoriei creditelor, cum le ramburseaza, ce sume iau, ce venituri au samd.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dap, americanii traiesc din credit, romanii nu.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Credit score e important într-o societate care se bazează pe carduri de credit, nu pe carduri de debit ca majoritatea populației României.