| Stanca_George_1994 a întrebat:

Salut,care este suma maxima pe care o pot lua împrumut de la banca doar pe baza de salar fără a garanta cu un bun in schimb? In străinătate suma de împrumut poate fi mai mare?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gradul de indatorare depinde de la banca la banca. Cu salariul din Romania nu-ti poti lua nimic in strainatate. Nimeni nu te crediteaza acolo cu salariul romanesc care este mic.
Un exemplu: http://www.creditepentrulocuinte.ro/grad_indatorare.php

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce venit ai si ce tip de credit ceri. Sunt destule calculatoare online pentru asta

| Stanca_George_1994 explică (pentru suntserios):

Sa zicem la un venit de 1700euro (venit in străinătate ma refer) cât as putea lua maxim? Daca te rog mi-ai putea trimite un site unde se calculează online astea

| Salontanul a răspuns (pentru Stanca_George_1994):

Daca ai venituri in strainatate te poti indatora in Romania si poti obtine un credit mare.
Principalele conditii puse de banci la acordarea unui credit cu venituri din strainatate sunt:
—venituri permanente pe teritoriul tarii respective;
—sa ai vechime de cel putin 1 an in tara respectiva;
—sa nu ai restante la alte credite.