| Doctorbbtt1 a întrebat:

Salut, ce comision percepe o agenți imobiliara din București pentru a-ți gestiona un apartament de închiriat. Suma fixa? Percentuala din chirie?
Vreu sa cumpăr un apartament în militari? Știe cineva cât se poate incasa pentru o garsoniera de 40 de metri pătrați? Ce ar fi mai rentabil garsoniera sau apartament cu dormitor și sufragerie gen 45 50 metri pătrați. Va mulțumesc.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde cîti bani ai sa cumperi, vrei apartament sau garsoniera in bloc vvechi anii 70-80 sau vrei in bloc nou anii 2017-2020, cele de pe vremea lui Ceausescu construite in anii 70 sunt mai bune mai rezistente decat acestea nou construite, dar la alea din anii 70 trebuie renovare totala atunci cand il cumperi, cel mai bine este fara agentie sa cumperi deoarece agentiile percep comision mare de la tine cumpăratorul, poate fi si 500 de euro comisionul, asa mai bine te uiti pe imobiliare sau pe olx si daca gasesti un apartyament sau o garsoniera te intelegi direct cu proprietarul asupra sumei si mai negociezi cu el, dar tu vrei sa cumperi garsonieră sau apartament ca sa il inchiriezi? Sau vrei sa locuiesti tu in el? Daca il inchiriezi ai de platit impozite mari la stat, si chiriasii i ti vor face casa praf strica tot, iar daca dai de tigani ăia pe lînga stricaciuni nu platesc nici intretinerea nici chirie nimic, si atunci va trebuii sa i dai afara din casa cu politia ca ei nu vor parasii casa de buna voie.

| sierra1 a răspuns:

și dacă l-ai da tu singur la inchiriat ce-ar fi? De ce să dai altcuiva ceea ce poți tu rezolva

| Doctorbbtt1 explică:

Bună, mulțumesc pentru răspuns, eu as vrea sa cumpăr ceva nou si ieftin gen 40 de mii și sa îl las pe mana la agenție sa îl închirieze. E bine e rău? Ce comision percepe agenția gen 50 de euro pe luna sau 10% 20% din venit? Știe cineva. Mulțumesc

| suntserios a răspuns (pentru Doctorbbtt1):

În regim de închiriere pe termen lung agenție percepe comision 1 singura dată chiria pe 1 luna. Nu e nimic lunar.