| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Ce îmi trebuie ca sa incep o afacere (orice afacere)? Si daca aveti cateva idei de afaceri m-as bucura sa le impartasiti si cu mine, Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix asta iti trebuie... o idee

| RazvanC28 explică (pentru suntserios):

Nu degeaba am si cerut idei happy

| StrongHeart a răspuns:

Evident,iti trebuie si bani multi sa iti deschizi o afacere si sa ai capul pe umeri si o mentalitate de om organizat care se adapteaza la cerintele de pe piata si care stie cum sa faca lucruri,un om priceput,un om care stie sa vorbeasca cu oamenii,un om cu spirit de convingere,un om care stie sa negocieze, etc.
Ce ai tu din toate lucrurile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un var la primarie
un cumnat la finante
Si multi bani prin buzunare sa te pui bine cu uni

| Mopmop a răspuns:

Visul meu de afacere cere multi bani...un azil de batrani. As include in el si un apartament pentru mine. Oricum dupa ce gasesti o idee de afacere iti trebuie bani si un plan in ce fel o pui pe picioare!

| Ramss3s a răspuns:

Salut!
Pe lângă calități pe care trebuie să le deții (dar nu neapărat, poate le dobândești pe parcurs) cum ar fi sociabilitatea, spirit de lider, etc. și bineînțeles rezistența la stres laughing.
Dacă nu dispui de un capital suficient pentru deschiderea unei afaceri (ceea ce nu este o problemă) te invit să consulți programe de finanțare europene (adică faci proiect/afacere prin fonduri europene). Fondurile europene sunt rambursabile sau nerambursabile. De asemenea, există programul Start Up Nation, printre altele, care îi ajută pe cei care au o afacere la început de drum sau care acum vor să înființeze.
Va trebui să te gândești ce fel de firmă/afacere vrei și va trebui să îți deschizi fie PFA (Persoana Fizică Autorizată), ori SRL (Societate cu Răspundere Limitată), ori II (Întreprindere Individuală), etc.
Fiecare activitate are un cod asociat. Aceste coduri se găsesc în Codurile CAEN.
Îți sugerez să cauți pe internet aceste noțiuni și vei găsi tot ce ai nevoie.
Iar ca idee, nu știu dacă ești din urban sau rural (în rural există programe speciale pentru dezvoltare, de exemplu PNADR care oferă oportunități) dar ce zici de spălătorie auto (self wash sau nu), ori pensiune, cafenea, restaurant, etc.