| Luciani a întrebat:

Salut! Ce părere aveți de aceasta banca bitcoin care prin anumite persoane care te contactează îți propun sa investești minim250 € în fondul lor apoi îți garantează castig?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-ți un depozit clasic la vreo bancă: banii-s garantați și mai iei și 7-8% dobândă

| johnnny123 a răspuns:

Cel mai important lucru pe care trebuie să-l știi despre investiții este acesta: Nimeni nu-ți poate garanta câștiguri. Iar oricine face asta este un șarlatan pe care ar trebui să-l eviți.

| SuperCoolDude a răspuns:

Am lucrat la o firmă care suna oamenii să investească.

Ni se dădea un script pe care să îl citim. Trebuia să zicem de la noi povești impresionante despre:
- cum o persoană a vândut 10, 000 de bitcoin pentru 2 pizza? si ar fi valorat 200milioane de euro. De aia trebuie sa investesti si tu.
- cum o familie si-a pus toate economiile in Bitcoin si a castigat, iar acum fac seminarii in jurul lumii despre succesul lor.
Și multe alte povești.

În timp ce încercam să vindem, managerii dădeau muzica mai tare in birou, ca noi sa vorbim mai tare si sa dam impresia ca vindem multe actiuni si multi bitcoini, iar unii colegi se puneau sub masa. Afirmau ca e nebunie aici la noi, ca acum e sansa ta, ca piata e fierbinte.

Iar odata am vazut un manager cum radea cu ceilalti manageri de un om care le-a scris pe Whatsapp ca isi vrea banii inapoi.

Zici ca eram in Lupul de pe Wall Street frate. Dupa 2 luni am plecat. Mi-am dat seama ca ceea ce faceam era o mare teapa.

Si am lucrat la 2 astfel de joburi. Pr ca nu gasisem altceva mai bun. La prima experienta, firma s-a inchis. Iar la a2a am plecat eu din bun simt. Cand am vazut ca se rade de un biet om ce isi vrea banii inapoi, mi-am zis ca nu vreau sa mai fac parte din teapa asta.

Iar toti asa zisii clienti erau oameni cu bani, a caror numar de telefon era luat de cine stie unde si pus in baza de date a firmei. Erau sunati de zeci de ori.

Sfatul meu prietenesc este:
Daca vrei sa investesti in Bitcoin, fa-o singur.

Sub nicio forma nu da curs vreunui agent care sa te sune si sa iti promita luna si cerul.

E teapa. La fel si daca iti zice se pagina lor web, de situl crypto cu propria moneda si alte vrajeli.

Exista internetul. Fa research. Exista Binance si alte siteuri de incredere. Pe alea sa le cauti. Nu pe vreun tolomac ce te suna sa iti vinda vise, vorbe despre piata financiara si alte prostii zise (probabil din script).

Cauta informatia pe Youtube. Sunt zeci de canale ce te invata sa investesti. Fa-o singur, dupa ce te-ai documentat temeinic.

Îți recomand tipul asta:

Florin Rață. Are niste video-uri bune:
https://youtu.be/XThOb0o0iuw

Sau pe Cristian Chifoi

Si el zice info ok:
https://youtu.be/d8xhmEr_t_s

Dar orice ai face, nu te lasa convins de un apel. Documentează singur. Vezi multiple videoclipuri. Citeste articole. Invata. Apoi ia o decizie!

Eu ti-am zis experienta mea. Tu faci ce vrei.

Sper ca te-a ajutatwinking bafta

| UserRo10 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Sunt 1001% de acord cu tine. Din pacate asa este. Nu trebuie niciodata sa reactionam la impuls

| MONICAMONICA13981398 a răspuns:

Bună! Daca doresti să investești în Bitcoin, descarca platforma Binance și acolo depui tu singur cei 250 euro, nu trimite nimănui bani si nu avea încredere în nimeni care te contacteaza si care zice ca este de la o anumita bancă si îti solicita bani sau date personale cum ar fi datele de pe buletin sau datele cardului tău bancar.