| Citara22 a întrebat:

Salut! Ce studii trebuie sa am pentru a lucra ca si agent de vânzări auto?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Studii sunt suficiente 10 clase (legal obligatorii).
Ca agent de vanzare, trebuie sa cunosti foarte bine marfa si sa ai putere de convingere asemenea, pentru a le vinde.
Agenti de vanzari, de regula, sunt platiti in procentaj din vanzarile facute de ei.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar putea fi suficiente liceul si/sau BAC-ul
Dar unii angajatori cu siguranta vor dori si studii universitare!
Desi este un loc ce mai mult implica calificare la locul de munca.
Nu am activat in domeniul acesta dar ma gandesc logic, ce facultate si ce alte experiente m-ar putea califica sa vand masini pentru FORD? dar pentru Bentley sau Mercedes? Pentru ca fiecare este cu modelele sale si cu marketingul sau, sunt lucuri diferite cand masinile fiecarui producator au tehnologii si caracteristici diferite, nu sunt toate la fel!
Deci cum am zis scolarizarea din punctul meu ar trebui sa se faca doar in cadrul societatii! Cursuri si trainind intern!

Exista de asemenea si stiu asta agent de vanzari masini second hand in cadrul unor dealeri agreati, nu e nicio problema, este identic cu ce am spus mai sus.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu este ceva batut in cuie pe partea asta de agent de vanzari. Nu conteaza ca vinzi masini, covoare sau scobitori. Minimul de studii pe fiecare pozitie este stabilit de catre conducere si implementat de catre HR. Pe 90% dintre angajatori ii intereseaza strict sa ai experienta in vanzari ori sa fii o persoana extrem de deschisa, sa ai mereu cuvintele la tine si sa detii o foarte mare putere de convingere ca in rest poti avea si 10 clase. S-au convins si ei ca degeaba are omul master daca nu resuseste sa convinga o persoana sa cumpere nici macar un pix la 1 leu.

| kermetablogo a răspuns:

Trebuie sa stii cand poti intoarce brusc volanul spre padure ca sa violezi niste fetite frumoase cu mustati elegante acolo jos, langa copacul "Stejar" varsta 50-75 ani de preferat. Daca vrei niste sfaturi ma poti contacta amice : instagramul meu este @daniel_puricel

| Simpatic a răspuns (pentru kermetablogo):

Si ti-ai facut cont doar ca sa scrii aici scenarii de film?