| anonim_4396 a întrebat:

Ce vreau eu sa stiu este cum sa calculez TVA-ul, stiind doar pretul de vanzare? Eu stiu asa, ca pretul de vanzare este egal cu pretul de achizitie plus adaos comercial plus TVA. Daca stiu doar pretul de vanzare (oricare ar fi el), cum aflu TVA-ul inclus in pret? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| crisss27 a răspuns:

Simplu pret de vanzare X 24/124.

| DanielDanny a răspuns (pentru crisss27):

Multumesc! Deci 24yin yang e TVA-ul propriuzis (nu cel din pret), dar 124 ce inseamna? De la ce vine?

| kill0009 a răspuns (pentru DanielDanny):

Nu cred ca este o astfel de taxa, doar cota unica tva 24%

| crisss27 a răspuns (pentru DanielDanny):

Este o formula mai lunga. Gandeste-te ca cel care iti vinde produsul a platit deja un tva catre furnizor. SI el plateste tva doar pe plusul adaugat. MAi explicit eu cumar o paine cu 2 lei si platesc tva la brutarie o data. Apoi iti vand painea tie cu 3 lei si platesc tva la stat numa pe 1 leu adugat. Cauta si in google contabilitatea marfurilor cu amanuntul si o sa intelegi.

| crisss27 a răspuns (pentru kill0009):

Se numeste TVA neexigibila pentru marfuri cu amanuntul.