| Laura_4557 a întrebat:

Cine stie vreo metoda de a ridica grasimea la laptele de vaca? funda

7 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Asta da afacere! numai bun topicul pentru afaceri & financiar. Gasim o metoda rapida de a ridica grasimea de la laptele de vaca, o transpunem intr-un produs, brevetam produsul si ne-am scos!winking

| ATHOS a răspuns:

Laura, eu pot intui ca, tu esti fermiera si te ocupi cu cresterea vacilor de lapte, in consecinta intrebarea ta se refera la cresterea procentului de grasime din lapte. In acest context raspunsul il gasesti intr-o alimentatie corecta a vacilor. Cel mai indicat ar fi sa stai de vorba cu un inginer zootehnist.
Presupunand ca intrebarea ta se refera la procesul de smantanire, atunci, aici ai o multitudine de alternative(de la cele empirice pana la tehnologii de ultima ora) pe care nu le voi detalia intrucat ai cateva in raspunsurile anterioare.
Bafta la ambele alternative de intrebare si solutie adoptata!

mira
| mira a răspuns:

Lasi laptele intr-un vas la rece vreo 8 ore si apoi cu o lingura culegi smantana ridicata deasupra.

| cretzufinish a răspuns:

Prin smantanire adica fie prin separarea spontana sau naturala, care se obtine in laptele lasat sa stea in repaus la temperatura obisnuita, un anumit timp, separarea realizandu-se datorita diferentei de masa specifica intre grasime si restul componentelor fie prin separare mecanica cu ajutorul centrifugei, la nivel industrial in special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metode:
1) ai nevoie de o masina de smantanit laptele, bazata pe o centrifuga simpla. exista unele ultramoderne, costa in jur de 200 dolari dar n-am vazut in Romania si exista unele traditionale, de lemn, pe care le gasesti in targuri.
2)pui sticla cu laptele in frigider, el se va decanta cumva, grasimea se urca deasupra si poti trage laptele mai slab, asa cum se trage vinul la tara, grasimea ramanand in sticla.
Da`care-i afacerea? dar financiarul? de ce-ai centrifugat intrebarea la categoria asta? laughing

| Alyn1998 a răspuns:

Prin centrifuga(un aparat)/centrifugare

| Bibbixoxo a răspuns:

Il lasi sa stea putin, apoi poti lua cu lingura[se ridica el singur, stratul gors.]. si se poate face o buna smantana de casa.