| Tincescu a întrebat:

Salut, cum pot face bani online sau oricum, dar nu cu ilegalitati. Mentionez ca sunt de la tara. Vreau sa imi cumpar un ps4 deoarece parintii mei nu au o situatie financiara prea buna. Ma gandeam sa fac naveta pana in Targoviste (27km) sa ma angajez la Vodafone/Telekom sa dau pliante.

Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Pai, exista multe modalitati, unele mai scumpe dar care produci garantat sau altele mai ieftine care se poate sa nu castigi. Si la ce ma refeream cand ziceam "scumpe"? Ei bine poti sa iti faci un rig de minat bitcoin(sau alte tipuri de cryptomonede) si sa castigi garantat, dar totusi este o metoda scumpa pentru ca la un rig ai nevoie de minim 5-6 placi video bune, gen gtx 1080 ti sau de la amd ceva... Si exista metoda simpla sau ieftina dar care nu garanteaza un castig, si anume binatex, sau alte siteuri in care pui o suma de bani(cat vrei tu) si poti sa iti inmultesti banii, dar asta doar daca ai noroc, de aceea spuneam ca se poate sa nu fie profitabila.

Totusi eu te-as sfatui sa iti faci viata intr-un oras, nu la tara, ca nu o sa poti sa stai la 80 de ani sa mergi la arat sau la alte munci pe langa casa, ca esti batran, ramai fara pensie si o sa mori de foame daca nu o sa ai copii buni care sa te tina in puf sau sa te duca la un azil de batrani care sa te trateze decent.

Eu recomand sa te duci sa muncesti legal, cu carte de munca, tot ce trebuie. Nu conteaza unde, casier, sa imparti pliante, chiar si la munca de jos, adica sa stergi pe jos intr-o institutie publica(gen primarie, banca, etc). Dau un exemplu, mama, a muncit un an si cateva luni ca si femeie de servici la primarie, nu era cea mai buna varianta, dar nu putea sa stea acasa si sa consume bani, tata producea si el ceva, dar nu suficient in asa fel in cat sa ducem o viata ok. Dar lasand asta la o parte, continui povestea cu mama, dupa un an si ceva de munca a ajuns la birou(era nevoie de 2 doamne care sa aiba minim liceul terminat ca sa lucreze la registru agricol) si a intrat la birou, de bine, de rau acum face facultate si o sa ii fie marit salariul undeva la 2300 de lei. Nui o rusine sa muncesti. Munca pe langa casa o sa mearga pana la o anumita varsta la care nu mai esti capabil si nu mai ai puterea pe care o aveai in tinerete sa mergi sa castigi bani pentru o paine. Si pe langa aceste joburi, mai faci si tu o facultate, ceva. Si daca ajungi sa ai un salariu cat de cat ok (20-30 de milioane) poti sa iti faci un rig de minat, sau sa mai muncesti tu suplimentar pe langa casa sau la tara ca vei avea o batranete cat de cat asigurata si decenta, o pensie, beneficii, etc.

Alegi sa faci ce vrei cu viata ta, bafta!

| Tincescu explică (pentru denisTiky):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, dar imi cer mare scuze pentru ca nu am spus ca am 12 ani. Ma gandesc la cat ai stau sa scrii si iti dau funda. Bafta, o sa iau in considerare spusele tale pe viitor. Multumesc!

| denisTiky a răspuns (pentru Tincescu):

Cu placere, imi place sa vad ca ajut lumea (=. Desi nu stiu cine te poate angaja la Vodafone sau Orange chiar si sa imparti pliante, asteapta sa mai cresti pana pe la 16 ani si o sa fi luat mult mai mult in serios!

| Tincescu explică (pentru denisTiky):

Multumesc mult dar totusi crezi ca as putea sa fac ceva? Nu stiu, unii zic cu tot felul de site-uri dar tot cred ca sunt excrocherii la care platesti mai mult curentul decat cat iti dau ei pe luna. Noapte buna, probabil o sa te intrebi de ce un copil ca mine e la 1:30 dimineata treaz, am anumite probleme cu somnul.

| doctorandus a răspuns (pentru Tincescu):

Da, corect, pentru multe criptovalute nu mai renteaza minatul, sau renteaza doar in speranta ca or sa creasca mult in viitor (ceea ce e nesigur).

| denisTiky a răspuns (pentru Tincescu):

Stiu de ceva site, binatex, foarte multi youtuberi il recomanda si cica se fac bani multi pe el... intereseaza-te si vezi

| Tincescu explică (pentru denisTiky):

Mersi, o sa ma interesez

9 răspunsuri:
| asdf2kpower a răspuns:

Fă bijnițării. Eu primeam bani de Crăciun și îi împrumutam la ai mei și luam dobândă suma dată, adică dublam banii. Plus că poți lua SH un PS4, e 600-700 de lei pe OLX.

| Florinrm97 a răspuns:

Se pot face bani si pe internet prin diverse metode. Poti sa vinzi ceva al tau, poti sa vinzi produsele altora si sa scoti comisioane pe vanzari, poti sa oferi servicii diverse precum graphic design sau programare dar nu cred ca stii la 12 ani, poti sa scrii un blog, poti sa incepi un canal de Youtube si sa cresti si sa iti scoti banii din reclame, poti sa scrii o carte si sa o publici pe kindle, poti sa tii cursuri pe diferite site-uri, poti sa platesti pe cineva vreo 20 de dolari sa iti faca o aplicatie pe Android sau IOS si sa iti scoti bani de pe ea cu noroc. Nu iti bate capul cu cryptocurency ca Bitcoin si altele sau pe site-uri de noroc si de investit pentru ca esti prea tanar. Este bine ca vrei sa te apuci de tanar sa faci bani dar oamenii platesc daca ai ceva sa oferi in general, fie ca sunt servicii sau obiecte. Succes!

| MacBeth a răspuns:

Buna. Incearca urmatorul site http://ecomoney.win/3531231702388/.
Este un site serios. Dupa imi poti trimite un feedback cu parerea ta.