| No10 a întrebat:

Salut, cum se procedeaza prin urgent cargus un schimb de produse la olx? Eu trebuie sa trimit un iphone 5c si trebuie sa primesc un iphone 5.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin curier nu se fac schimburi...
amandoi va trimiteti coletele ramburs si aia e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curierul nu este în măsură să-ți garanteze autenticitatea produsului aflat în colet, nici să-i facă proba!

| KanezuY a răspuns:

Fa schimbul fata in fata, asa nu ai cum sa fii fraierit.

| tintareco a răspuns:

Fiecare cu propriul produs şi plătiţi amîndoi transportul.

| No10 explică (pentru tintareco):

Mai exact cum? Trebuie sa sun curierul? Sau sa plasez comanda?

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru No10):

Tu plasezi comada la cargus, iti vine curierul si preia comanda +pretul transportului. iar persoana cu care faci schimbul procedeaza la fel.

| No10 explică (pentru ToANewUnderstanding):

Acel om mi-a spus ca sa trimit eu primul coletul si cand ajunge la el in loc de bani sa imi dea coletul cu iphone

| anamariarot a răspuns (pentru No10):

Daca nu te poti intalni cu el, eu zic sa o lasi balta. Avand in vedere ca tu trimiti primul, ai sanse sa nu primesti coletul din partea lui...

| No10 explică (pentru anamariarot):

Pai curierul nu il da pana nu ii da la schimb coletul cu telefonul lui

| tintareco a răspuns (pentru No10):

Ce vreţi să faceţi voi e pe neve, necesită multă încredere şi fair-play.Pe mai departe no comment.

| Techni_Andrei_1982 a răspuns:

Firmele de curierat NU faciliteza si nu au serviciu specializat pentru schimburi de produse. In general, pentru a face schimb de produse trebuie sa fie un intermediar de incredere din partea unuia.
Exemplu.
Daca vrei sa schimi un HTC si celalalt iti da un Samsung, dar e in alt oras, tu, daca cunosti pe cineva din acel oras ( unchi de ex.) Ii trimiti unchiului prin curierat, iar el va face schimbu si unchiul tsu iti trimite coletul. Sau vice-versa. El sa cunoasca in orasul tau.

| Techni_Andrei_1982 a răspuns:

Nici o firma de curierat nu are serviciu specializat pe schimb. Daca sunteti din orase diferite, trebuie sa fie un intermediar de încredere. Exemplu:
Daca faci schimb cu un HTC pe un Samsung, tu in Iași el sibiu, tu poate ai pe cineva in sibiu ( sa zicem, unchi). trimiti coletul unchiului, el se va intalni pentru schimb. Va prelua samsungul si tu.l trimite unchiul prin colet. Sau vice-versa, el cunoaste pe cineva in Iasi. Momentan este singura forma cat de cat sigură.se poate observa, sunt 2 colete, deci 2 plati de efectuat.