| Gigelalmarianei a întrebat:

Salut
Daca am un cont de PayPal și transfer banii pe un card sau cont bancar, mă va întreba cineva de unde am banii?
Raiffeisen Bank
Sau ii pot transfera liniștit, sunt undeva la 1k euro pe PayPal pe care vreau sa ii transfer
Daca ii transfer trebuie platit ceva taxe pe banii transferați sau altfel de taxe?
Sunt șanse să primesc ceva factura acasă sau sa vina mascați?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ANAF-UL asta face, verifica toate conturile bancare si acum cand gasesc transferuri din paypal, verfiica si conturile Paypal, in special provenienta banilor.
Nu-ti vine nici un mascat acasa, ca nu esti terorist, doar inspectorii fiscali pot veni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mascații?
Ce să facă mascații?

Pentru 1k euro odată nu cred că îi pasă nimănui. Oricum ai dodava in PayPal de unde sunt banii nu?

| lpavel a răspuns:

Poti transfera linistit ca nu te va intreba nimeni nimic ca oricum pot afla chiar daca nu le zici tu!
Si da, ti se va extrage din cont o anumita taxa de transfer dar nu mult, nesemnificativ!
Nu primesti factura dar vei primi mesaj pe telefon sau altfel...

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

De la PayPal nu poti transfera decat 500 de dolari odata. Deci pentru 1000 de Euro trebuie sa faci 3 transferuri. Nu te intreaba nimeni de unde ai banii, cei de la Raifeisen vor sti ca vin de la PayPal (scrie in extrasul de cont).
De fiecare data cand trimiti in tara lei de la PayPal, PayPal opreste 1% si conversia nu e foarte buna. Mai bine iti faci cont la Wise si trimiti direct Euro in cont la Wise, este mai avantajos, nu se pierd bani la transfer. Wise are un curs de conversie mult mai avantajos, iar cardul lor este multivalutar.
Nu vine nimeni peste tine, acum 10 ani 3 bucuresteni din 100 aveau cont la PayPal.