| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, daca lucrez in weekend trebuie sa primesc spor de weekend sau nu conteaza findca am liber in timpul saptamanii?
Am programul Marti-Sambata si cativa mi-au zis ca ar trebui sa primesc ceva spor de weekend ca lucrez sambata dar alti zic ca nu conteaza deoarece am un liber in timpul saptamanii, voi ce ziceti?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu-ti intrebi patronul?

| ramitzu a răspuns (pentru darrio2007):

Să îți întrebi patrul despre drepturile tale, nu? Tu cezi că o să îți şi răspundă? Câți ani de muncă ai, 0?

| ramitzu a răspuns (pentru ramitzu):

Patronul

| darrio2007 a răspuns (pentru ramitzu):

Da, iti va raspunde. In felul ăsta arati ca nu esti prost. Mai este si contractul, unde ar trebui sa se specifice asa ceva.
Apropo, am 31 de ani de munca, tinere.

| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de companie/patron.
Unii platesc suplimentar si altii dau libere in cursul saptamanii.
Si de plateste, weekendu e pentru relaxare, nu-i mai invatati asa.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu compania, daca primesti zi libera pentru weekend, atunci nu poti primii si bani extra la salariu.

In cazul in care lucrezi marti-sambata, inseamna ca pentru ziua de sambata tu primesti ziua de luni libera, ceea ce este deja compensat.

| ramitzu a răspuns (pentru Violleta2022):

Înainte să dai sfaturi pe acest site şi vad că tare îți mai place incearcă să te informezi cum trebuie sau să raspunzi la întrebări din secția casă şi grădină, cred că ai fi de ajutor acolo.

| anonimuIl a răspuns:

Se compensează cu altă zi din săptămână.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonimuIl):

Pe motiv ca ce, cere un drept? Scrie mai sus clar in raspunsul dat de AvramD ca are drept la spor.

| anonimuIl a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu ai pus tu întrebare și nu ți-am răspuns ție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul Muncii
"Articolul 137
(1) Repausul săptămânal este de 48 de ore consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau
desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin
contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul
colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă"

Teoretic trebuie sa primesti un spor.

| ramitzu a răspuns:

Da, trebuie să primeşti spor de weekend, minim 1% care trebuie stipulat în cim şi transmis în revisal. Citeşte cim-ul şi dacă nu ai nimic trecut la sporuri, atunci solicită superiorului sau departamentului hr o explicaţie. Dacă ai trecut la spor, solicită un fluturaş de salariu să vezi daca a fost calculat acesta şi implicit ai fost pontat corect.

| Dannnnii a răspuns:

Depinde de angajator, avand in vedere ca lucrezi 2 zile pe saptamana nu cred ca primesti.