| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, eu lucrez momentan 8:30 de marți până sâmbătă iar sâmbătă nu am spor, nu am nimic bonus și m-am interesat de curiozitate și am găsit asta: "Legea precizează că toți angajații încadrați în câmpul muncii trebuie să primează 48 de ore libere consecutive pe săptămână" eu am liber duminică și luni dar teoretic nu am 48 ore libere consecutive pe săptămână că luni este alta săptămână, nu ar trebui sa primesc și eu bonus?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca orele lucrate saptamanal depasesc 40 de ore atunci ai dreptul la plata orelor suplimentare (cele lucrate peste 40 ore).
Revenind la program ai liber 2 zile pe saptamana (luni si duminica), doar in prima saptamana n-ai avut decat o zi (duminica).

| Catrice a răspuns:

Ai luni și duminica liber in aceeași săptămână.hee hee

| Frank51 a răspuns:

Ce bonus să ai, lucrezi cât prevede contractul, dacă vrei spor trebuie să lucrezi și zilele libere.

| SuperCoolDude a răspuns:

Ai un program inegal, atat tot. E repartizat altfel, dar to 40 de ore lucrezi si e norma.

Ce e peste, se plateste extra.

Luni e prima zi a saptamanii si esti liber, iar duminica e ultima.
Sunt puse pentru a se lega intre ele.
E gandit bine programul tau pentru a acoperi intervalul dorit de ei. Daca sunt neclaritati le poti chema un control, dar te pui rau cu ei.

Eu zic ca e un program ok?