| FuFuVercetti a întrebat:

daca o persoana care a facut un imprumut de 5.000 lei (de exemplu) in banca, moare si nu are absolut nimic pe numele ei, cum isi recupereaza banii banca?

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Problema se pune in felul urmator.In momentul cand faci un imprumut la banca in functie de suma imprumutata ti se cere un numar de giranti(persoane care se angajeaza sa plateasca datoria in situatia in care tu devii insolvabil) si nu se mai poate recupera nimic de la tine.In situatia data, daca o persoana decedeaza suma care a ramas neplatita se recupereaza de la giranti in cota parte.Multumit(a)

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In momentul in care iti faci credit ti se face automat si o asigurare pe viata.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu-i mai recupereaza niciodata daca nu l-a obligat (a obligat-o) sa semneze o asigurare de viata inainte sa primeasca imprumutul.

| Seepty a răspuns:

Aici e pierderea bancii pentru ca nu are niciun bun acea persoana.

| Prezidentul a răspuns:

Nu are cum sa recupereze banii banca... Deci, pierde banca.

| epurasu a răspuns:

Girantii platesc! - Banca nu acorda nici un imprumut fara giranti!

| FuFuVercetti explică (pentru epurasu):

Nu pot sa iti scriu ca n-am dreptu cas junior nu stiu cum. uite datele : lungime 15 cm si grosime vreo 5 cm

| iCappy a răspuns:

Ce raspunsuri aiurea am gasitlaughing)
Maa, daca persoana respectiva moare, aunci datoria va trebuii sa o plateasca alte rude.
Funda?

| FuFuVercetti explică (pentru iCappy):

Deci mai direct datoria o platesc copii daca are?

| andozaurus a răspuns:

Banca nu pierde niciodata! Parere mea este ca ii pune sechestru pe ceva sau platesc cei apropiati.

| iCappy a răspuns (pentru andozaurus):

Pai exact, in sfarsit un raspuns calumea.

| sorynsteaua a răspuns:

Nu isi mai recupereaza niciun ban!