| sofia1991 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un apartament prin Prima Casa. Am dus la banca toate actele ce mi sau cerut, am facut un antecontract cu proprietarul, inclusiv i-am dat avansul... si cand sa faca banca evaluarea imi spune ca nu e bun raportul revisal... si am ramas blocat aici. Va rog sa imi spuneti ce as putea face? De la servici alt raport nu vor sa imi dea pe motiv ca ala ce l-am primit e cel corect, iar centrala bancii imi cere o modificare acolo, ce nu e posibila. v-ati mai intalnit cu o asa situatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Expune situatia reala si ai 2 posibilitati:
1.Firma sa ceara modificarea la Revisal, in sensul de a corecta greseala.
2.Solicita o adeverinta de la firma in care sa fie expusa situatia reala.
Nu este vina ta ca s-a produs greseala respectiva la Revisal. Pe de alta parte nici banca nu ar trebui sa bage asta in seama, daca toate contractele au fost unul in continuarea celuilalt si nu ai avut intreruperi.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii mai clara, ce nu este bun referitor la Revisal?
Revisal este registrul general de evidenta a salariatilor, tinut de ITM. Nu esti inscrisa in Revisal?

| sofia1991 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru raspuns. Contul este al sotiei mele. Sunt inscris in Revisal, mi sa oferit acest raport de catre o secretara. Am avut un contract pe perioada fixa, s-a incheiat acesta apoi am semnat un nou contract pe perioada fixa ce a fost prelungit de doua ori prin acte aditionale apoi printr-un alt act aditional contractul a fost trecut pe perioada nedeterminta. Asta s-a intamplat in decembrie 2016, Iar in ianuarie 2017 am cerut raportul revisal. Problema celor de la banca este ca la al doilea contract apare perioada nedeterminata de la inceput in Revisal, pentru ca asa a descoperit programul. Cei de la servici imi spun ca ei nu pot face nimic pentru ca asa apaream la data de 10 ianuarie, iar banca imi spune ca trebuie sa apara initial cu perioada determinata, apoi o modificare prin care a devenit pe perioada nedeterminata! Acum ce pot face eu sa sa-i impac si pe cei de la servici si pe cei de la banca si sa pot continua cu dreditul? Aici am ramas blocat, in rest totul se poate rezolva.

| sofia1991 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru ajutor. Nu stiu sigur daca banca va accepta o anume adeverinta. Cat despre o modificare in Revisal nu stiu daca este posibila, cel putin asa m-au informat cei din firma. Se poate cere un anumit raport sau document ceva de la ITM care sa imi fie de ajutor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofia1991):

Ar trebui sa accepte, firma stie cel mai bine cum ai lucrat, de asemenea exista si contractele, de altfel si tu ar trebui sa le ai si le poti prezenta la banca.
Si modificarea in Revisal este posibila, tot in baza contractelor.
Ai putea solicita si de la ITM o adeverinta, pe care sa ti-o dea tot in baza contractelor.

| sofia1991 explică (pentru Ioandelasal):

Pai contractele le am, la fel si actele aditionale. Problema este ca cei de la centrala bancii vor in mod expres raportul Revisal. Am vorbit chiar azi cu doamna consilier din partea bancii si i-am propus si o adeverinta din partea ITM dar nu crede ca ne va fi de ajutor atat timp cat ni sa cerut clar raportul revisal. Aici ma izbesc de cei din conducerea firmei ce i-mi explica ei cum stiu mai bine ca acolo nu se poate face nici o modificare!

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofia1991):

Atunci du-te personal la ITM, le arati contractele si soliciti sa-ti faca raportul (desi nu inteleg despre ce raport este vorba si stiam ca banca solicita adeverinta de la locul de munca, poate s-a schimbat) in functie de contracte si acte aditionale.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofia1991):

Expune situatia reala si ai 2 posibilitati:
1.Firma sa ceara modificarea la Revisal, in sensul de a corecta greseala.
2.Solicita o adeverinta de la firma in care sa fie expusa situatia reala.
Nu este vina ta ca s-a produs greseala respectiva la Revisal. Pe de alta parte nici banca nu ar trebui sa bage asta in seama, daca toate contractele au fost unul in continuarea celuilalt si nu ai avut intreruperi.