| Miss25JK a întrebat:

Buna TPU.
In cele din urma am gasit sa cumpar un apartament de la un proprietar persoana fizica, insa nu dispune de acte, cartea centralei termice. Zice ca a ramas la dezvoltator si acest dezvoltator e de negasit se pare. Ce riscuri imi iau daca cumpar apartamentul fara actele centralei termice? Am inteles ca la revizie sau daca mi se strica imi vor cere aceste acte si daca nu le am imi poate opri alimentarea cu gaz. Multumesc

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Cere proiectul cuiva de sub sau deasupra ta, faci o copie și voila: rezolvat!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu cumva TOTI locatarii au celeași centrale/proiecte?

| Miss25JK explică (pentru sierra1):

Ba cred ca da. Nu sunt sigura.

| Miss25JK explică (pentru sierra1):

Atat de simplu? Multumesc

| regis a răspuns (pentru Miss25JK):

Nu e deloc atat de simplu, proiectul e una, cartea centralei e alta.
Riscul este exact cel mentionat, ca in cazul in care vin cei de la gaze la revizia instalatiei, sa opreasca alimentarea centralei, pe motiv ca nu poti dovedi ca ai revizia centralei la zi. Iar de facut revizia centralei, nu prea poti fara cartea ei.
Acest risc nu exista in cazul in care centrala se strica, strict reparatia nu are legatura cu furnizarea de gaze.

| sierra1 a răspuns (pentru Miss25JK):

Cere proiectul cuiva de sub sau deasupra ta, faci o copie și voila: rezolvat!