| anonim_4396 a întrebat:

Buna, aș dori câteva păreri, vreau să cumpăr o casa dar proprietarul încă nu are actele de proprietate dar trebuie sa vina in 4-6 luni aș vrea să știu dacă se poate face ceva la un notar. Am inteles că se poate face un antecontract. Dacă îmi puteți da multe detalii va rog ce este un antecontract și cum se face?

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Antecontract este o promisiune de a cumpara unde se da si o suma de bani - avans.
Deasemenea vanzatorul nu poate vinde altcuiva pana la data care este prevazutA in antecontract ca achiti integral.
Deci mergi la notar cu omul ala dar... Nu cred ca un notar face antecontract din moment ce vanzatorul nu are acte laughing