| vladuoco a întrebat:

Salut! Doresc să mă apuc de CPA Marketing pe site-ul CPA Lead, dar nu am împlinit încă vârsta de 18 ani. Am 16 ani. Site-ul mă plătește pentru faptul că promovez diferite lucruri, cum ar fi aplicații spre exemplu, iar plata pot alege sa fie prin PayPal. Eu nu am un cont bancar, nici card, deci banii îi voi primii în PayPal și direct din PayPal voi efectua tranzactii mai departe pe alte site-uri, magazine online, etc. Însă ceea ce doresc să știu, exista vreo posibilitate să pățesc ceva sau să primesc o amendă dacă nu plătesc taxele si impozitele, banii primindu-i în PayPal și având sub 18 ani?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce faci tu este ilegal, fiindca nu poti sa faci marketing si nici nu poti sa ai cont pe Paypal, fiindca nu ai 18 ani impliniti.

Nu mai luati in bataie de joc Paypalul, ca-i cea mai mare platforma de plati online, care va verifica contul bancar si identitatea si risti sa nu mai poti avea niciodata cont acolo, daca umblii cu minciuna, fiindca asa ceva nu se accepta.

In ce privesc taxele, da Paypalul este verificatd e ANAF, uite aici:
https://www.digi24.ro/......at-1792397

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Apropo nu văd să scrie ceva de PayPal pe acel link...

| Violleta2022 a răspuns (pentru vladuoco):

Banii facuti online sunt in general primiti prin Paypal.
Deci ei folosesc termenul general de "plati on line", fara sa specifice insitutia de plata.

| Violleta2022 a răspuns:

Oricum, la tine nu-i cazul, ca nu ai inca 18 ani si-i imposibil sa ai cont fiindca paypalul iti verifica identitatea si contul bancar.

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Nu înțelegi că am deja PayPal? rolling on the floor) și nu, nu-mi trebuie cont bancar pentru a detine cont de PayPal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru vladuoco):

Paypalul tau este inutil, ca nu-i legit si nici folosibil.
Si vei vedea ce rad eu al urma cand vei primii bani in el si nu vei putea sa-i scoti, ca nu ai cum.

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Nu cum să zic, dar am tot primit bani în PayPal, din aplicații precum Current Rewards, skinuri pe CS:GO. Urmează să scot iar bani pe PayPal din skinuri de CS:GO.

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Nu trebuie să-i scot...Îmi trebuie doar în PayPal să îi folosesc în alte părți...

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Apropo am chiar 3 conturi de PayPal...

| Violleta2022 a răspuns (pentru vladuoco):

Pai uita-te lung la ele, ca oricum nu le poti folosii laughing

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Nu îți înțeleg frustrarea! Oricum stai liniștită. Am mai primit bani în PayPal, am făcut tranzacții. Nu există să ți se blocheze contul de PayPal doar dacă folosești un card furat / fals sau dacă cineva îți dă bani, iar mai apoi face ticket la PayPal pentru a îi lua înapoi (refund)!

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Aparent știu mai multe decât tine...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

In realitate chiar nu stii nimic mai copilas.
Am conturi de companie si personale pe paypal si stiu exact cum functioenaza si am vazut si copilasi ca tine cu banii blocati prin paypal, cum plangeau.

| vladuoco explică (pentru Violleta2022):

Mhmh