| Sergiu3210 a întrebat:

Salut, eram la facultate si a venit o femeie la mine cu o campanie de la raiffeisen in care daca iti faci card primesti 50 lei si intri in tragerea la sort la nu stiu ce laptopuri, am fost de acord sa imi fac si eu card doar ca problema este ca m-a pus sa semnez anumite foi si sa imi faca o poza la buletin iar eu ca un prost ce sunt si grabit nu am mai stat sa citesc ce anume am semnat. Un prieten mi-a spus ca poate am semnat sa preiau rate la nu stiu ce apartament si a bagat frica in mine. Numa la asta ma gandesc, femeia a spus ca ma suna intr o saptamana da nu mai pot de ingrijorare. Stiti ceva de campania asta? Este legit? Poate sa imi faca cineva cardul in locul meu? Daca nu, ce este de facut?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cum crezi ca am putea stii cine era femeia aia, daca era legit ce a facut si ce anume te-a pus sa semnezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Multe bănci au promoții pentru carduri pentru studenți și le fac in cadrul facultății. Ratele nu se preiau așa cu o semnătură pe brânci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este legit sau nu sună la bancă. Iar când semnezi ceva, uită-te ce semnezi.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Probabil ai fost la evenimentele de bun venit ale facultății, evenimente la care participă și băncile pentru a atrage studenți să-și deschidă conturi la ei fără comisioane datorită statutului de student. Află că sunt legit, și eu m-am înscris în anul I să-mi deschid un cont la Raiffeisen și am primit cadou o baterie portabilă și 50 de lei pe card dar cum aveam deja card la Banca Transilvania încă de la liceu, după prima săptămână am închis contul la Raiffeisen și nu, nu am plătit nimic și nici nu s-a uitat nimeni la mine cu ciudă. Poza buletinului ți se cere pentru că peste o săptămână te va suna și te va chema să ridici cardul și au nevoie de datele tale pentru a-ți deschide contul. Nu poate nimeni să îți facă card în locul tău, deși cred că te referi să îți fure datele personale, nu, nu se întâmplă așa ceva întrucât băncile au o politică foarte strictă de confidențialitate a datelor, deci stai fără griji și nu mai asculta sfaturile prietenilor.

| Ariana131 a răspuns:

Si la mine când am început erau numai femei la parter sa ți deschizi cont la bcr. Dacă îți deschizi primești 50 de lei, si dacă mai recomanzi cuiva mai primești încă 50. Nu ai semnat pentru nicio rata, ai semnat sa ți deschidă banca un cont pentru student, si logic ca are nevoie de buletin. Deși, sincera sa fiu eu n am acceptat pentru ca nu mi se pare ceva sigur, câteva colege au semnat și le-a spus ca trebuie sa facă cumpere ceva in fiecare luna de minim un leu, dar nici ele nu sunt sigure