| VivienneL a întrebat:

Am si eu o problema. Aveam astazi niste treaba in oras si stiam ca am un card de ratb cu 15 lei pe el asa ca am luat ratb-ul. Cand am validat cardul insa am avut supriza de a fi anuntata de aparat ca era gol. M-am hotarat sa cobor la statia urmatoare (tramvaiul pornise deja) si m-am pus la usa. Instant am fost incoltita de controlori... Le-am explicat situatia insa nimic. Am facut tot ce mi-au spus dar nu aveam cum sa platesc taxa pe loc. Mi-o luat datele din buletin insa mi-o spus ca nu pot sa semnez pentru ca sunt minora (am 16 ani) si ca trebuie sa vin in instanta cu un tutore ca sa semneze (wtf?) si m-o lasat sa plec fara sa semnez.
Ce se poate intampla daca nu platesc amenda luand in considerare ca sunt minora si n-am semnat nimic? Chiar nu am chef sa platesc 150 de lei pentru o eroare :< Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca nu ti-au facut proces-verbal de contraventie.
Pot sa-ti trimita acasa procesul-verbal si, daca nu platesti amenda stabilita, aceasta va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe de la primaria sectorului de domiciliu, spre a fi pusa in executare silita. Daca nu reusesc executarea silita atunci pot sesiza judecatoria sectorului pentru a transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii, te pot obliga pana la 25 de ore.

| VivienneL explică (pentru Ioandelasal):

Pai cum platesc amenda daca nu am procesul verbal (daca il trimit la adresa din buletin ajunge la tatal meu cu care nu mai am nici-o treaba)?
Daca am amenda nu imi mai pot reinoii abonamentul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VivienneL):

Amenda o platesti doar dupa ce primesti procesul-verbal de contraventie.
Nu are legatura amenda cu abonamentul, asa ca il poti reinnoi.

| VivienneL explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Multumesc mult pentru lamurire ^^