| GussCalea1 a întrebat:

Salut, eu am 15 ani și ma gândesc sa deschid un curs de drophipping pentru România, oare ce părere aveți. O sa meargă ideea mea?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Curs de dropshipping hmm, si cine or sa fie cursantii?
La 15 ani? nu ai cum, trebuie sa fii inregistrat ca SRL, PFA etc ma gandesc ca sa predai astfel de cursuri legal
Dropshipping in plus nu este ceva atat de wow ce nu ai putea invata documentandu-te de pe net, in plus nu este genul de curs de pe urma caruia la urma ca si cursant sa primesti o diploma orice care sa te ajute pe mai departe.
Eu zic sa visezi frumos dar sa te concentrezi pe chestii realizabile.
Mai bine invata foarte bine toate chestiile pe care vrei sa le predai si cand devii major aplica-le si fa-ti un business.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Câți bani ai făcut din acest dropshipping? Ai făcut măcar juma de milion de euro? Dacă nu nu te recomanda nimic sa tii cursuri. Dacă da, se ce ai pierde timpul cu cursuri.

Alta varianta e doar o țeapă data celor care le are cumpara. Da e la moda acu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Singurele cursuri pe care trebuie sa te concentrezi la varsta ta sunt cele de la scoala.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru dullcat):

happy are 15 ani, nu cred ca mai merge vrajeala proasta ca invata la scoala ca o sa ajungi cineva important(sper ca intelegi ca important nu inseamna sa muncesti 8 ore ca prostu pana la pensie pe 2000-4000 de lei si sa pui bani deoparte ca sa iti permiti odata pe an o vacanta la bulgari sau la greci).Dar in orice caz ideea lui e foarte tampita, nimeni nu se inscrie la cursuri de dropshiping de la un pusti de 15 ani, in primul rand varsta te faci sa te indoiesti, in al doilea rand esti un pustan care n-a realizat nimic, ca sa gasesti fraieri care sa cumpere cursu tau, trebuie sa ai cel putin un lambo ca sa arati ca chiar ai rezultate, in al treilea rand la cate tepe s-au dat in Romania cu cursuri de genu greu mai gasesti oameni sa cumpere cursuri asa.

| dullcat a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Mai, tu esti destul de obositor cu sfatul asta penibil pe care il tot dai pe aici.Sincer, chiar nu e problema mea ce decizii iau altii in viata, dar ma deranjeaza cand unii ca tine fac pe smecherii pe un site de adolescenti (adica oameni intr-o etapa extrem de influentabila) si incurajeaza spre actiuni iresponsabile.Nu toti ajungi antreprenori cu 4 clase, las-o balta. Daca vrei sa ai o plasa de siguranta, atunci cauti sa termini liceul si sa ai bacul, stiind ca multi nici macar cu facultate nu isi gasesc un post decent, daramite fara liceu. Daca iti place sa traiesti periculos, asta e, poti renunta si la gradinita.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru dullcat):

Sunt obositor ca spun adevarul este? Spune-i soro adevarul gol golut, invata la scoala, fa o facultate si o sa fii un om normal cu un job normal o sa iei acolo 4000-6000 de lei si impreuna cu nevasta-ta o sa faceti cheta pentru ca odata pe an sa mergeti intr-o vacanta,spune-i tot.Tu ii spui doar ca sa invete ca o sa ajunga cineva,GRESIT, ajungi cineva daca GANDESTI. Ceva imi spune ca tu ai o facultate de te ofensezi asa,poti sa-mi spui si mie ce chestii extraordinare ai facut tu in viata asta? Lasa-ma cu m-am casatorit sau am facut copii astea nu sunt chestii extraordinare decat pentru oamenii normali,Zi-mi niste locuri vizitate,niste chestii exclusive de care ai beneficiat din cauza ca ai facut facultatea respectiva. Terminati si voi cu gandirea asta idealista de domne fa o scoala, fa o facultate, angajeaza-te, casatoreste-te, fa copii, munceste 8 ore ca bou pana iesi la pensie si mori. Termina cu gandirea asta idealista fiecare in viata ar trebui sa fie ce vrea, poate baiatu asta nu vrea sa fie un nimeni cu un job de rahat ca sa le faca parintilor sau rudeor pe plac, poate el vrea sa fie bun la un lucru si SA STII si tu ca poti fi bun la lucruri si fara sa faci facultatea pl, sa stii si tu ca unii oameni vad mai departe decat SIGURANTA ASTA, geniile astea mari ale istoriei daca se gandeau la siguranta zilei de maine nu mai descopereau nimic. Daca tie iti place sa fii fi un nimeni cu un job normal, sa ai 100 de prietene sa le faci pe plac parintilor si sa ai siguranta zilei de maine ok, dar altii nu gandesc asa.IN PRINCIPAL PUSTIU ASTA sa faca ce-i place, pentru ca mai tarziu REGRETU o sa-l faca sa sufere nu faptul ca nu a facut ce face toata lumea.

| dullcat a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Am zis ca educatia este o plasa de siguranata, considerand cate posturi au ca cerinte studiile minime, nu ca ajunge un om important cu ea.De facultate nu am spus nimic in sensul ca trebuie s-o faca si pe aia.Te ataci de fiecare data cand vine acest subiect.Nu am nicio obligatie sa imi povestesc viata unor personaje ca tine, no offense.laughing As putea la fel sa intreb, tii cursuri despre cum sa te lasi de scoala si sa devii miliardar sau care-i treaba cu tine? Evident, nimic nu se compara cu regretul ca ai dat dovada de prostie maxima si n-ai facut scoala la timp inca niste ani in plus, ca doar nu te costa nimic.Am intalnit destule astfel de persoane, dar ma bucur ca tu ai intalnit numai oameni de succes.Sa imi spui cand te trezesti la realitate, deocamdata vorbesti ca un adolescent satul pana peste cap de liceu.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru dullcat):

happy Nu tin niciun curs, nu zic sa devii milionar, eu doar zic sa nu mai ridicati atat in slavi scoala, tu ii spui pustiului sa se tina de carte ca o sa-l ajute, ok dar spune-i si ca degeaba termina facultatea vietii daca nu-l angajeaza nimeni, pentru ca n-are experienta.Omu poate sa faca ce vrea, pe mine ma frustreaza doar cand vad oameni de astia care zic ca domne daca faci scoala esti destept sau daca nu faci esti prost, NU, esti prost daca vrei tu sa fii prost, nu daca faci o scoala sau nu.Tu in particular iti dezvolti creierasu nu la scoala.N-am zis nicaieri sa se lase de nicio scoala, ideea de baza e ca toata lumea o baga pe asta cu scoala in fata de parca daca iei 10 pe linie la toate materiile sau daca faci 5 facultati automat ajungi cineva.Nu e adevarat, ajungi cineva daca faci ceva la care te pricepi, sau inveti sa te pricepi, nu daca ajungi un sclav care munceste toata viata pentru altul. Oricum las-o asa ca nu ne intelegem, tu esti genu de om careia ii place siguranta si care ar munci pe 3000 de lei pana la pensie, iar eu sunt genu de omu care azi muncesc pe 2000 de lei, da peste 1-2-3 luni muncesc pe 3000 de lei sau incerc sa ajung la nivelul ala, iar peste 3-4 luni ajung sa muncesc pe mai mult, adica tu esti genu de om careia ii place siguranta si constanta, iar eu sunt genu careia ii place continua evolutie si riscu daca asta inseamna evolutie, pentru mine un singur lucru va fi vreodata constant, linia aia cand o mierlesc pe aparatu ala, in rest altceva nu.