| tudoranmargareta a întrebat:

vreau sa-mi deschid o ciupercarie, nu prea am bani si nici experinta.Este rentabila afacerea? Oare dau gres? Voi ce parere aveti.

7 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Trebuie sa stapanesti bine tehnologia mai ales ca nu ai bani sa iti platesti un specialist, documenteaza-te eventual daca ai posibilitatea angajazate intr-o ciupercarie pentru cateva luni. Rentabilitatea depinde foare mult si de zona de amplasare, de proximitatea pietei de desfacere si de gradul de saturatie al ei.

| CataC a răspuns:

Buna
Daca nu ai bani nu te bagi. Si eu vreau Mercedes.
Sunt investitii mari, tocmai isi infiinteaza o prietena.
Stiu caz concret de ciupercarie in Gorj, l-a costat 50.000 euro totul si produce am 12.000 an profit.
Sau, daca vrei sa-ti faci o idee, te costa 4 lei sa produci kilogramul si il dai la aproximativ 6+tva, deci afacerea e viabila.
Dar din nou, investitiile sunt foarte mari.
Succes

| Dismally a răspuns:

Daca nu stii mare lucru despre acest domeniu si nici nu ai banii necesari, cu siguranta vei da gres. Documenteaza-te intai, strange banii si abia pe urma gandeste-te sa o deschizi.

| drhotzu a răspuns:

Pai...
ai nevoie de ceva banuti ca sa incepi ciupercaria, pe urma iti trebuie spatiul.
este destul de rentabil dar implica si niste riscuri destul de mari: nu au o viata de raft foarte lunga asa ca trebuie sa le livrezi "instant", cel mult 1-2 zile de la recoltare, si sunt foarte vulnerabile la daunatori si bacterii, stiu pe cineva care din cauza faptului ca nu s-a dezinfectat bine pe picioare la intrarea in hala cu ciupercile a compromis o intreaga recolta... asa ca...

| tudoranmargareta explică:

Multumesc, dar nu ma descurc cu acest site.

| tudoranmargareta explică:

Multumesc ma voi documenta.