| danzel_7798 a întrebat:

In ce domeniu/ramura a economiei merita sa investesti in Romania? o suma nu prea mare, 60 000 usd

4 răspunsuri:
| pyr a răspuns:

In nici un caz in productie agricola pentru ca te fura ca in codru si subventiile sunt mici.
In general cand investesti nu investesti intr-o ramura ci intr-un model de afacere aplicat pe o felie foarte ingusta dintr-o ramura a economiei.
In momentul de fata nu prea merita sa investesti in economii emergente cum incearca sa fie Romania.

| KodrutZ a răspuns:

Agricultura. Cine raspunde orice altceva e, in principiu, retard. Bine, poate exista si sansa sa fie genial, dar mult mai mica. Ideea e ca daca iei si cumperi vreo 10 hectare macar, indiferent de ce fonduri primesti/nu primesti si cit te fura, pamintul ala ramine al tau, iar valoarea o sa tot creasca. Nu de alta, dar bani se tot tiparesc, insa teren agricol nu apare de nicaieri.

| DanAmarandei a răspuns:

Eu i-as investi in agricultura. Plus ca obtii fonduri foarte usor pentru aceasta ramura.