| sebysebyca a întrebat:

Sa presupunem ca am o anumita suma de bani si chiar una f importanta! credeti ca merita investita in Romania si in ce domeniu?

10 răspunsuri:
| xxxnonamexxx a răspuns:

Buna. Te sfatuiesti sa te gandesti bine in ce vrei sa-i investesti. Dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa cercetezi piata, in ce sens: din punctul meu de vedere ceva ce niciodata nu da faliment, in industria alimentara, agricultura, cresterea animalelor, mecanica, masini si utilaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, merită.
Dar în puţine domenii.
Poţi investi în afaceri, imobiliare etc.
Succes!

| GoguSteriade a răspuns:

In nimic, du-te in alta parte.

| sebysebyca explică (pentru GoguSteriade):

In alta parte sunt si inca de f multi ani.ma gandesc ca poate e bine sa facem ceva si pentru tara noastra. oare de ce toata lumea spune ca nu se merita?

| GoguSteriade a răspuns (pentru sebysebyca):

Foarte bine daca esti. Initiativa privata nu e incurajata la noi, evaziunea fiscala e in floare, nu poti supravietui daca esti cinstit si sa lucrezi pe sub mana nu iti permiti daca nu ai relatii si nu cotizezi unde trebuie.

| sebysebyca explică (pentru GoguSteriade):

Iti multumesc.adevarul ca daca as face ceva, pornesc ca si un strain in tara la mine.cunostinte nu am, de furat nu ma pricep, ca nu stiu ce as putea sa fur. poate cum zici, mai asteptam!

| GoguSteriade a răspuns (pentru sebysebyca):

"Furi" oamenii, la cantar, la calitate, dar se pare ca mai suntem cativa care avem principii. Din pacate, principiile nu ne dau de mancare si mai avem de asteptat, cativa ani, cateva zeci de ani...

Răspuns utilizator avertizat
| popm3 a răspuns:

Buna,parerea mea e ca ar merita sa investesti in Romania, dar doar daca ai suma maricica(de la 50000 € in sus). Gandind logic, lumea consuma, nu? eu iti recomand sa iti faci o ferma de bovine(tauri) de carne, o rasa pur-sange de carne si pe langa grajduri ar trebui sa ai ceva teren sa iti cultivi singur cerealele/fainoasele.Dup ce ai in jur de 50-100 de capete, la varsta de 5 luni deja incepi sa faci bani. Faci contracte cu macelarii mici pentru ca platesc mai bine. Daca nu vrei sa ''te mrdaresti''iti recomand agricultura, in special sere si solarii(cu folie), aici faci bani mai multi dar rebuie sa muncesti mai mult; si aici poti sa faci contracte cu magazine mici si poate reusesti sa prinzi unul cu Real, unde iti ia tot fara cmentarii.Eu asta as face si sigur voi face intr-ozi, de aceea strang bani in Italia(aici traiesc acum)