| dugmihdennis a întrebat:

Salut, la ce sa dau?: as dori sa devin judecator sau programator it...din ce se castiga mai bine? ce salariu are un judecator?, dar un programator it?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu de judecatori, dar programatorii incep de la salarii de 400E-500E in primul an si se ajunge pana la 2000-3000E daca esti cu adevarat bun si ai experienta in ceea ce faci. (asta la noi in tara)

| PaulCCraciun a răspuns:

Nimeni nu iti poate zice exact ce salariu vei avea, depinde de foarte multe lucruri, in principal cat de bun vei ajunge ca programator/judecator. Ca programator de exemplu poti avea de la 500 euro pana la 3000 sau poate chiar 4000 euro, depinde si unde lucrezi. Ca si judecator, in Romania, unde justitia nu mai e de mult "justa", poti avea de la 5000 lei pana pe la 10.000 lei, daca mai faci si ceva "favoruri" unor oameni mai "speciali" te duci binisor peste 15.000 lei. ( sa fim seriosi, nu exista judecatori cinstiti in Romania, si daca exista, vor fi "convertiti" imediat, oricine "pune botul" la ceva mai devreme sau mai tarziu, pentru ca de, suntem oameni, nu sfinti, care zice ca nu a facut in viata lui o ilegalitate, minte cu siguranta ); poti da rapid un search pe gugal pentru a afla mai multe despre salariile judecatorilor in minunata noastra tara.

| guardian18angel a răspuns:

Ahm... nu te gandi doar la bani, ca nu e prea bine.

Programatorul IT castiga in functie de cat e de bun si, mai exact, cum vrei sa-ti castigi existenta din asta.

Daca esti foarte bun, atunci ajungi sa ai o groaza de bani, dar daca nu, nu prea.

La faza cu judecatorul, cred ca-i mai statica situatia, si castigi o suma destul de buna, fara prea multe suisuri si coborasuri.

Ambele sunt bine platite, eu zic sa alegi ce-ti place.

... parerea mea

| Keyko a răspuns:

E ff greu sa devi judecator. devi numai daca iese cineva la pensie, isi da demisia sau moare. programatorii buni nu se gasesc usor si devii direct cu salariu mare, ca sa devii judecator iti trebuie ani buni de experienta. ajungi judecator pe la minim 40-45 de ani si in plus trebuie sa treci prin mai multe etape + ca nu ai siguranta ca vei ajunge judecator vreodata. e greu sa gasesti un post ca avocat (ca trebuie sa fii avocat mai intai si dupa procuror si dupa vezi daca poti devenii judacator). deci eu zic programator.

| dmnmrn a răspuns:

1. Un programator foarte bun poate face si peste 5000 de euro (asta in cazul in care nu are contract de exclusivitate cu firma la care este angajat), adica poti face si freelance.(De exemplu am un var programator, care lucreaza pe 3200 de euro - fiind al 2lea job, la primul se angajase pe 1200 dupa ce terminase studiile )
2. Ca sa ajungi judecator intr-un sistem de rahat ca cel din Romania, trebuie sa ai limba foarte lunga si si foarte rezistenta la fecale(pentru ca trebuie sa lingi multa lume "influenta").Si pana vei ajunge judecator va trebui sa inveti pe rupte doar ca sa intri in barou, si de acolo mai ai de mancat o gramada pana vei ajunge un avocat bun care sa faca ceva banuti; si de acolo cu banutii aia ii pregatesti pentru o spaga frumoasa sa urci in ierarhie si tot asa.Dar sincer cel mai bine ar fi programator; industria IT este in continua dezvoltare, si mai toate companiile mari vin in Romania sa dea salarii de 3000-4000-5000 de euro aici decat sa dea 10.000 la ei in tarawinking

| DanyWally a răspuns:

Amandoua au salarii mari.Depinde la ce te pricepi mai bine. Daca te pricepi in ambele eu zic ca ar fi bine sa te faci judecator.Deoarece: salariu este mare, si daca ai de aface cu oameni saraci o sa-ti dea mita. Un programator it nu primeste asa ceva. Deci judecator!