| Vasi32 a întrebat:

Lucrez de 4 luni si cateva zile la o firma si nu am primit cardul medical.
Cand dau pe acele siteuri imi spune, cardul n-a fost emis, dar sunt asigurat.
Si inainte mai lucrasem undeva vreo 3 luni dar nici atunci nu am primit cardul.
Ce pot face sa-l primesc?
Sau trebuie sa astept dupa el?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Esti la un medic de familie? Mergi la Casa de Sanatate a judetului din care faci parte! Se poate ca la vechiul loc de munca sa nu-ti fi facut asigurare. In cazul acesta mergi si la ITM si ia o adeverinta cu vechimea. Asa vei afala daca ai fost inscris in Revisal: http://bit.ly/2VcMMAQ Daca n-ai fost inscris inseamna ca ti-au facut contracte de munca false. Poti sa-i dai in judecata pentru fals si uz de fals si munca la negru.