| UnNumeScurt a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o nelamurire legata de un card? Mi-am facut un card Visa Electron acum 2 ani si n-am pus niciodata bani pe el. As vrea sa stiu ce este PayPall-ul, il faci cu ajutorul unui card bancar, nu? Eu as putea sa imi fac un cont Paypall daca am un card? Trebuie sa merg la banca sa activez ceva la card ca sa pot face contul PayPall?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cont PayPal poți face și înainte sa ai un card. Dar devine activ și îl poți folosi doar când atașezi un card.
IL faci de pe pc, pagina oficiala PayPal.
APOI mergi la banca unde ai cont și completezi un formular din câte-mi amintesc, CA SĂ atașezi contul. Îți ia câțiva cenți sau maxim 2 euro pentru verificare, dar ii primești înapoi. Apoi ai doua opțiuni.
Fie mergi la banca uneori și îți încarci contul de PayPal cu bani din contul celalalt, fie la momentul cumpararii cu contul PayPal îți trage automat din contul celalalt.

| UnNumeScurt explică (pentru NLS):

Deci ca sa imi atasez cardul de contul PayPall trebuie sa merg la Banca sa completez ceva si sa dau 2 euro? Si banii astia 2 euro mii da inapoi? Cand mii da?

| NLS a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Iti trage acei euro din cont, si apoi iti intra inapoi, o sa vezi pe extrasul de cont.
Cand mergi la banca, sa ai la tine toate datele Paypal.
Le gasesti undeva in interiorul contului.
Si bineinteles, datele contului tau.
Daca nu gasesti, da un semn in mesaj privat.

Eu am facut cu contul unde imi intra salarul. Merge insa si cu card de credit, de debit.