| TheLittleCurious a întrebat:

Salut membrii TPU.
Pentru a putea vinde electronice second hand la piata imi trebuie ceva acte? PS : M-ar interesa si pentru martisoare.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru scondhand sunt trei situatii: daca sunt piesele tale si n-ai multe sa bata la ochi te duci cu ele in piata, platesti 10-15 lei, cat o fi ca nu stiu cum este la voi, si stai acolo sa vinzi. Daca ai mai multe si sunt fara facturi s-ar putea sa ai probleme. Daca ai cu facturi iti trebuie un magazin si este mai complicat. Pentru martisoare trebuie doar o autorizatie de la primaria locala.

| TheLittleCurious explică (pentru Salontanul):

Si cam cat ar costa autorizatia de la primarie? Ce acte ar trebui facute? Dureaza mult?

| Salontanul a răspuns (pentru TheLittleCurious):

Habar n-am cat ar putea dura. Pentru a putea face asta trebuie sa te inscrii la Registrul Comertului la tribunal, sa iei un certificat fiscal de la finantele publice, copie dupa actul de identitate si sa platesti o taxa care poate depasi 100 lei. Nu stiu prea bine amanuntele dar mergi la primarie si intreaba. Multumesc pentru funda!

| TheLittleCurious explică (pentru Salontanul):

Cu placere. Vorbesti cumva de autorizatie PFA (persoana fizica autorizata).

| Salontanul a răspuns (pentru TheLittleCurious):

Nu. Vorbesc de autorizatie temporara dar poti face si PFA daca vrei sa faci ceva tot timpul anului.