| mihaicalin19 a întrebat:

Salut, mi-a trimis bani cineva din Germania, nu conteaza motivul dar m-am certat cu persoana respectiva. Chestia e ca ma ameninta ca merge la tribunal sa ii dau inapoi. Intrebarea e se poate asa ceva? Adica nu are dovada de ce mi-a trimis, doar ca mi i-a trimis. Sper ca intelegeti ce vreau sa zic

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineînțeles ca va conta si motivul.
Daca ți-a trimis banii ca împrumut sau ca sa ii folosești intr-un anumit scop, sigur ca va trebui sa ii dai înapoi. Daca ți i-a dat sub forma de cadou, iar tu poți dovedi asta, nu prea ii mai poate cere.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, poate sa recupereze banii /paguba prin instanta.
Problema ta mai grava este daca te actioneaza din Germania, unde tarifele sunt pe masura veniturilor, iar tu va trebui sa te deplasezi aculo la fiecare sedinta, insotit de avocat, pe care de asemenea trebuie sa-l platesti.
Eu iti zic sa scapi ameabil si trimite banii inapoi, altfel te poate costa chiar cu zeci de mii de euro mai mult.

| MihaelaDart a răspuns:

Până să ajungă la tribunal, aceasta persoana poate să facă un drum la bancă și aceasta sa îți ia banii din cont pe care tu i-ai luat. Adică la orice suma câte ori avea asemănătoare cu cea luată îți pot fi retrași de contul băncii a respectivului. Daca banca lui nu reușește să intre în posesia banilor abia atunci se trece la a doua etapă de a te da in judecata.
Daca tu i-ai luat pe ochi frumoși, ești obligat să îi returnezi! Există dovezi din momentul ce s-a făcut un transfer bancar.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, te poate actiona in judecata si chiar castiga judecata, atata vreme cat are acte care dovedesc ca ti-a trimis banii aia, fara sa conteaze motivul.
Daca ajungeti la judecata, vei fii obligata sa-i platesti banii care-i datorezi, probabil cu dobanda si in plus, trebuie sa platesti cheltuielile de judecata, care se vor ridica si ele la cateva 5-6 sute de lei.
Sfatul meue ste sa-i platetsi banii cat mai curand, ca sa nu platesti de 3 ori pe atata, daca ajungeti la tribunal sa va judecati.
Atentie~! Daca ii platesti banii, fa-o prin posta, sau prin banca, ca asa ai un document legal la mana, ca i-ai inapoiat integral banii.

| mihai69 a răspuns:

Evident că se poate.

| Lioana a răspuns:

Chiar dacă ți i-ar fi trimis din greșeală, pe motiv că ar fi greșit nr de cont, ești obligat să-i returnezi. Dacă la baza acelei trimiteri e o înșelăciune, e grav, pentru ca intri pe penal.

| BlueDark a răspuns:

Daca a facut transferul prin virament bancar, categoric te poate da in judecata.Cei de la banca au inregistrate toate actiunile din conturile clientilor.
Daca ti-a dat bani gheata
(ceea ce ma indoiesc, da na...) nu poate face nimic.Asa fiecare s-ar duce la Tribunal ca i-a luat Gigi nu stiu ce bani.

| Itanul a răspuns:

Spui ca nu conteaza motivul. Ba conteaza foarte mult. Daca l-ai inselat cu promisiune de vanzare sau in alt mod, poate sa recupereze banii. Ba chiar si despagubiri.
Daca ti i-a trimis din greseala, de asemenea poate. Nu ai dreptul sa detii ce nu-ti apartine (nici banii gasiti pe strada).
Nu dovedeste pentru ce ti i-a trimis? Cum a fost facuta trimiterea? S-ar putea sa fie dovada.