| anonim_4396 a întrebat:

scuze de categorie dar nu am stiut unde sa pun intrebarea...

laptele de mama e sanatos doar pentru bebelusi / copilul mamei respective, sau si pentru orice alta persoana? Adica e toxic pentru o persoana neinrudita cu mama respectiva? (sper ca intelegeti ce vreau sa intreb...)

in alte cuvinte, oricine il poate bea?

pun intrebarea pentru ca am avut un vis, si mno.

funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Laptele matern este plin de nutrienti si nu afecteaza alte persoane.Biologic vorbind, laptele uman este...lapte! Capra da lapte, vaca da lapte, cateaua isi hraneste puii cu lapte.Problema este perceptia noastra privind laptele uman. Exista persoane care consuma asa ceva, deci nu, nu este toxic.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Ok mersi big grin

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Laptele matern exista pentru a hrani bebelusii. Orice alta intrebuintare a lui (asta pentru ca am vazut bijuterii facute din lapte matern!) reprezinta din punctul meu de vedere ceva important de analizat. La terapeut, pe canapea!

| Ryss a răspuns:

Nu e toxic
O mama poate alapta si alt copil.

| melynda a răspuns:

Nu e toxic, din contra e foarte bun! Sunt multe mame care alapteaza alti bebelusi pentru ca mamele lor nu au laptic. Pentru persoanele mai mari e bun doar ca are alt gust fata fe laptele de vaca cu care suntem obisnuiti. Multora nu le place gustul. Dar pentru orice copil e perfect!