| davidu a întrebat:

Mi-am infiintat un magazin online cu articole de bebelusi si copii, plata coletelor se face ramburs si le trimit cu o firma de curierat sau posta.
Intrebarea mea este:
Pe factura pe langa produse trec si suma fixa transport sa zicem 9 lei, dar cand pun coletul la posta in functie de greutate sau destinatie costa doar 7 lei, deci primesc chitanta 7 ron, si eu incasez de la cumparator pe factura 9 ron... Ce fac in acest caz?

Răspuns Câştigător
| visatorul78 a răspuns:

Ai foarte mare grija acolo. Nu ai voie sa treci pe factura taxa de transport daca nu ai in codul CAEN al firmei tale activitati de transport. Nu ai voie sa incasezi decat venituri din activitatile pe care le ai prevazute in actul constitutiv.
Cel mai simplu pentru tine este sa nu ceri taxe transport, ci sa expediezi coletul cu plata ramburs. In acest fel clientul isi achita la posta taxa de trasport.

3 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Ala e profitul tau!

| quintron a răspuns:

Mai simplu poti face asa! treci pe site pret produs plus transportul si incasezi suma totala adica pret+transport! oricum tu trebuie sa vezi cat te costa un transport pentru fiecare localitate si sa faci pretul la transport pe judete asa clientul stie cat trebuie sa platesca produsul cu transport inclus

| EmanueLand_Cadouri_Deosebite_1990 a răspuns:

Poti fara nici o grija sa treci pe factura taxa livrare ( nu taxa transport pentru ca nu esti firma de transport marfa )