| hanz a întrebat:

Salut. Numele meu e Hanz (e un nume fictiv, insa povestea nu), am 19 ani si sunt aproape de terminarea liceului.
Dupa ce termin liceu, as vrea sa plec in alta tara, ce variante imi sugerati? Ar fi si mai bine daca ati vorbi din propria experienta. Unde as putea sa ma integrez cat de cat repede? Tin sa mentionez ca vorbesc limba engleza (nivel avansat) si am permis de conducere (categoria B de peste 1 an de zile).

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Aici este un site pe care majoritatea (nu toti, dar un numar predominant de utilizatori) sunt resemnati, cu depresii, care stau cu parintii si care nu au facut multe lucruri in viata.

Avand in vedere ca stii foarte bine engleza, preferabil ar fi sa alegi una din tarile in care predomina limba engleza... Irlanda, America, Canada, Australia, Anglia (desi Anglia are o gramada de romani stabiliti acolo si de rromi) si alte exemple acum nu imi vin in minte.

Eu personal, din proprii experiente de viata, ti-as sugera intai sa te muti prin tara. Sa prinzi experiente de viata de aici, atat ca si mutat, schimbat de oras cat si profesional si integrarea printre oameni necunoscuti...Ca sa vezi cum iti e si ce simti mai departe.

Si ar mai fi bine sa te intrebi si sa stii exact de ce vrei sa te muti, nu iti place cum e in tara, cum sunt oamenii, cum merg lucrurile...Nu esti multumita de ofertele de munca sau de salarii etc.

Peste tot sunt pro si contra dar din nefericire, intr-adevar, lucrurile si oamenii lasa mult de dorit aici in Romania.

Recomand sa incepi cu pasi mici. Mutarea in alta tara, mai ales de una singura implica in primul rand o cheltuiala mare de bani (vorbim de 3-4 mii de euro pe care ii vei cheltui cu transport, chirie, garantie, agent imobiliar, mancare si una alta pentru locuinta) + alti bani care sa iti ramana pentru mancare, cheltuieli, pana iti gasesti un job...Deci nu e usor, dar nici exagerat de dificil...Dar pentru un tanar neexperimentat si singur, nu e usor.

Iarasi e important sa fi intr-un mediu si intr-o comunitate buna...Si sa ai grija la persoane care vaneaza tineri singuri si vulnerabili.

Cauta pe google blog-uri sau pe Youtube videoclipuri cu pasii necesari pentru a te muta si cum iti gasesti un loc de munca in strainatate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi unde te vei integram tu cat mai repede?
strict pe faptul ca vb engleza atunci variantele ar fi Uk sau Olanda.

| sierra1 a răspuns:

Hanz mamă, dacă e pe recomandate, zic: mai fă niște școală in țară că altfel, mai sus de muncitor necalificat prin străini, cam greuț...

| carevaescu a răspuns:

Doar cu liceul, opțiunile tale de job sunt restrânse la muncă necalificată. Sfatul meu este să te îndrepți mai degrabă către o specializare care îți va lărgi orizontul oportunităților, ori domestic, ori în țara în care vei alege să emigrezi.