| Mds90 a întrebat:

Daca fac la notar o imputernicire ca sa aiba dreptu o persoana sa'mi scoata o anumita suma trimisa in fiecare luna din alta tara in romania pe numele meu, merge?! adica eu primesc in fiecare luna o anumita suma de bani si in curand plec in alta tara si pers care imi tr suma aceasta in fiecare luna nu vr sa stie ca nu's in romania, de aceea m-am gand sa imputernicesc pe cineva si sa se duk in fiecare luna cu acea inputernicire si codul trimis de mine si sa'mi scoata banii, iar apoi imediat sa mi tr mie in tara unde sunt! deci vr sa stiu daca merge sa faci acea inputernicire?! dau funda...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 18 ani poti face o procura speciala, la un notar public, prin care imputernicesti o persoana majora sa iti ridice banii si sa ti-i trimita. De asemenea, daca ai peste 14 ani, poti da aceasta procura, dar numai cu incuviintarea unui parinte(acesta va semna procura alaturi de tine). In acest sens sunt prevederile privind capacitatea de exercitiu - art.37 si urm.din noul Cod civil. Numai bine!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti minora nu poti imputernici pe nimeni --- singurii in masura sa imputerniceasca sunt parintii! De asemeni, daca esti minora, nu poti iesi din tara fara declaratia notariala a ambilor parinti.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Este suficient sa imputerniciti la banca acea persoana si va avea aceleasi drepturi ca si titularul contului.Nu este nevoie de imputernicire notariala.

| MarianAsh a răspuns:

Trebuie intrebat direct la firma care asigura transferul banilor (Western Union, Money Gram, etc)