| CatalinMnd a întrebat:

Salut, o intrebare legat de Vanzare Cumparare Teren+Imobil

Din cate stiu suma maxima pentru plata numerar este 50, 000 lei, dar daca trece peste trebuie prin transfer bancar.
Ideea e ca banii ii am toti cash.

Se poate plati pentru imobil+teren in numerar daca acesta costa mai mult? Cu conditia ca imediat acei bani vor fi depusi in banca?

Sau de ex, daca se plateste vanzatorul inainte cash toata suma(sa zicem 75000 lei) el merge si ii depune in banca, apoi facem contractul de vanzare cumparare la notar cu dovada de plata fiind depozitul lui in banca, este posibil accest lucru?

Daca nu, care ar fi metoda cea mai eficienta de a face acest lucru fara a pierde mult prin comisioanele bancilor?
Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune suma, in contul vanzatorului, la ghiseul bancii unde are contul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E poate plati pentru imobil+teren in numerar daca acesta costa mai mult? Cu conditia ca imediat acei bani vor fii depusi in banca?
Invers. Depui în bancă și apoi plătești.
au de ex, daca se plateste vanzatorul inainte cash toata suma(sa zicem 75000 lei) el merge si ii depune in banca, apoi facem contractul de vanzare cumparare la notar cu dovada de plata fiind depozitul lui in banca, este posibil accest lucru?
Nu, căci în momentul în care vă prezentați la notar, banii tăi trebuie să se afle în posesia ta, într-un cont bancar al tău.
Nu există altă metodă.

| Yuoia a răspuns:

Nu exista nici o alta varianta decat sa-i depui in Banca in contul tau si apoi sa faci virament in contul vanzatorului.
Depozitul lui din Banca, cum spui tu, nu este nici o dovada. Mai mult, asta poate fi un risc. Dupa un timp omul poate spune ca nu l-ai platit. Ca aceia erau banii lui dinainte.