| anonim_4396 a întrebat:

Salut Prieteni, merita sa investim in Bitcoint? Care sunt procedurile si la ce riscuri ne putem aștepta? De la ce suma de bani putem investi? De ce este bine sa nu ținem banii blocați si cum sa facem sa ne aducă un beneficiu in plus?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceri niste sfaturi financiare care costa, stii asta?

| sierra1 a răspuns:

"De ce este bine sa nu ținem banii blocați" - despre ce sumă vorbim aici?

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Bine ca nu m-a intrebi si codul de la seif. De orice suma, poate fi 5 lei sau 5000 lei, nu are importanta

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

Mami, habar n-am cine eșit, de unde ești, unde-ți ții banii (și nici nu ne pasă) dar optiunea de a NU bloca bani e facut. de CÂȚI vorbim. Deci de câti e vorba? Nu știu dacă ințelegi...

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Dacă ești amabila, te rog sa trecem direct la subiect, dacă Cunoști. Dacă nu îți doresc o zi minunata

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

Incă odată:
ai 1 leu, îl bei
ai 1000 faci depozit
ai 100.000 mai vorbim

deci incă odată, despre ce vorbim sau vrei doar așa...la plezneală?

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Ok. Nu este la plesneala. îți voi cere ți-e personal sfat când aduc o discuție despre suma de 100.000, pana atunci pot cere sfat oamenilor de rând.

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

Vorbeși de bitcoin și imobilizări de fonduri și... - nu ești in poziția corespunzătoare. Coboară pe pământ (din spferele inalte unde aerul e prea rarefiat pentru tine) și spune ce vrei concret!

| RoCkKiD a răspuns:

Merita sa investim in Bitcoint?
-Nu. De ce? Pentru ca e mult prea volatil, neavand nici o banca nationala in spate, da poti vede acastiguri dar in aceiasi masura poti pierde tot peste noapte. Singurul caz in care merita sa investesti in bitcoini e daca ai bani de care n-ai nevoie.

Care sunt procedurile si la ce riscuri ne putem aștepta?
-Ti-am zis riscurile mai sus. Cat despre procedura e mai simpla decat la alte tipuri de investiti ca nu iti trebuie decat un portofel electronic (care trebuie stocat undeva cu back-up ca daca il pierzi s-au dus si banii din el) apoi sa cumperi efectiv bitcoini si sa ii vinzi cand le creste valoarea.

De ce este bine sa nu ținem banii blocați si cum sa facem sa ne aducă un beneficiu in plus?
-Asta e o treaba general valabila in capitalism, banii care nu trec dintr-o mana in alta nu aduc nici o plus valoare. Daca ii folosesti, cumperi niste produse/servicii care platesc salariile unor oameni care si ei cumpara chestii la randul lor (adica economia merge).
-Benificii iti aduc daca ii investesti, iar asta poate inseamna ca ii investesti in tine (pentru educatie sau pensie) sau in ceva. Problema cu investitul in ceva e ca oamenii au vazut prea multe filme americane unde aia fac milioane din 2 clickuri (ceea ce e posibil daca ai cateva sute de milioane investitie), dar nu e realist. Daca te uti la noi la platforme gen forex sau e-toro iti trebuie minim 5000 E ca sa simti ca faci vreun profit si riscul de a ii pierde e mereu dupa colt. Deci trebuie sa fie 5000E de care de poti lipsi.
Sa nu mai zic ca trebuie studii, nu e ca si cum stii sa te uiti si intelegi parametrii aia pentru ca ai facut o ora de educatie economica in liceu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, raspund pe intelesul meu. Pentru ca nu prea inteleg din cuvintele grele care vad ca le baga si copilasii de pe acest site.
In primul rand bitcoin, este folosit pe piata neagra, acesta este scopul lui si pentru asta a fost inventat, se cumpara ilegale, de aceea s-a ridicat valoarea sa atat de repede. Si din acest motiv a fost blocat de unele guverne, interzis in anumite tari.
Eu nu am inteles cum functioneaza "guvernul virtual" unde anume se inregistreaza baza lui de date. Website-urile altor proprietari, sunt automat fraude.