| Dobrinx a întrebat:

Salut, scuze daca nu este sectiunea potrivita.

Treaba sta asa. Sunt baiat, am 21 ani si locuiesc in Romania. Tatal meu este in Spania de peste 15 ani si acum 2 zile mi-a propus ceva destul de interesant.

Mi-a spus sa ma duc la el [ am fost de mai multe ori acolo ], sa imi fac contract de munca si apoi vrea ca prin contractul meu, eu sa fac un credit la banca pentru o casa, pentru ca persoanelor tinere li se ofera mai mult.

Nu prea stiu multe despre Spania. Stiu ca el o sa plateasca creditul, adica in loc sa isi plateasca acum chiria o sa plateasca banca, de asta a spus ca vrea casa.

Casa o sa fie pe numele meu. Ma intereseaza sa stiu, dupa cat timp de munca pot sa fac acel credit, cam in cati ani il pot plati, vorbim aici de 60, 000 euro.

Sincer ma tem putin pentru ca stiu ca nu este ok sa faci credit si nu vreau sa ma las in baza tatalui meu. Este problema ca eu nu vreau sa stau acolo sa muncesc mai mult de 2-3 luni.

Cu toate astea, imi surade ideea de a avea o casa in Spania unde pe viitor pot manca de acolo [ adica sa o pun un chirie ].

PE SCURT MA INTERESEAZA ASA:

*Cat timp trebuie sa am pe cartea de munca de acolo ca sa pot face credit?
*Ce suma de bani se poate primi la acest credit?
*Se poate face platitor pentru credit alta persoana decat mine?
*Ce se poate intampla daca cine stie tatal meu pateste ceva si nu se mai poate plati creditul? pierd casa acolo si atat nu?
*Ce imi recomandati?

Stiu ca este nasol treaba asta cu creditul. Dar faptul ca o sa mor peste 40 ani nu peste 2 ma face sa ma gandesc, ca, o casa acolo deschide anumite omortunitati.

Astept raspunsuri cat mai concrete si care sa ma ajute cu adevarat. Asta este poate cea mai mare decizie in viata pe care o iau big grin

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Unsfatbun a răspuns:

Salut! Ca să poți să-ți achiziționezi un imobil in Spania, poți doar îndeplinind următoarele condiții:
-cu banii jos, dovedind proveniența acestora
- cumpărând imobilul direct de la bancă (în cazul ăsta, banca îți poate oferi credit de 100%, dar comisionul poate fi mare). Ți-ai luat casă, dar plătești undeva la 40 de ani
- sau printr-o agenție imobiliară, dar tot cu ajutorul băncii. Aici e mai sofisticată treaba deoarece fiecare bancă are condițiile ei. Clientul trebuie să dețină niște bănuți, undeva la 30% din valoarea totală a imobilului. Când spun asta, mă refer la următorul aspect: pe lângă valoarea imobilului, mai sunt de făcut și actele acestuia, notarul și altele.
Dacă tatăl tău are câțiva ani pe cartea de muncă sau pe cont propriu (autónomos -stie el despre ce este vorba) și să dețină ceva bănuți, este mai bine să o cumpere el.
Spune-i să se informeze la un notar, apoi la bancă, pentru că sunt niște condiții pe care trebuie să le îndeplinească.

13 răspunsuri:
| Dobrinx explică:

Frate nu a fost ideea mea. Insa mi-a dat de gandit deoarece mi-a spus ca banii pe care ii da acum pe chirie ii poate plati la banca pentru casa.

Stiu ca e aiurea, nici eu nu sunt de acord cu credite si imprumuturi la banci.

| zilog a răspuns:

Nu merita sa dai viata la schimb pe ziduri mai bine faci o scoala in Romania devii cineva
si pe urma cand o sa ai porcoi de diplome si scoli o sa se milogeasca cate o firma de tine sa iti dea casa moca
ca sa muncesti pentru ei

de exemplu eu am vaut casa chiar pe MAREȘAL AVERSCU gratis din partea firmei la care lucram timp de 2 ani

apoi alta firma tot asa ca sa lucrez pentru ei mi-au platit o casa in Grecia

alta firma m-au tinut la ei moca nu dadeam nimic in Canada

asa ca daca tu esti bun si faci ceva cu mana ta foarte foarte bine
orice ai face dar sa faci extraordinar de bine o sa apara o fimra care o sa iti ofere totul ca sa lucrezi pentru ei plus bani

si cu banii pe car eii dai pe o casa sa zicem 80000 euro ca o iei cu 60 dar in final te duce la 100000 euro cu toate investitiile pe care le mai faci prin ea mobila poata gazon piscina acoperis panouri curent electric

cu banii astia iti permiti ca in fiecare weekend sa stai la hotel unde vrei tu toata viata
un weekend la mare unul la munte unl la Brasov unul la vama veche

si de fiecare data vezi peisaje noi vizitezi tari noi de exemplu Grecia
sau tot felul de tari
cu banii pe care i-ai da pe o casa
la ce sa ai ziduri cand poate femeia pe care o iei de sotie sa aiba ea zidurile ei pentru ca altii din familia ei si-au vandut deja sufletul diavolului ca sa il dea la schimb pe niste ziduri
si poti sa iti iei o femeie asa de cazare gen cand o sa iesi la pensie

sau poti sa iit cumperi usor usor o vila o causta undeva pe la munte soveja sovata sighetul marmatii ca sunt ieftine pe la Somcuta pe la baia sprie costa doar 10 000 euro o casa normala pe pamant
casa casa nu chici vila

| Wr3nch a răspuns:

Cam greu sa iti dea cineva un ipotecar dupa 3 luni, ar trebui sa muncesti macar 6. Cu forme legale, fluturas de salariu si salariu pe card, sau posibilitea de extras de cont.
Depinde de cat salariu ai. De obicei iti da 60 sau 70 la suta din valoare casei si restul ii pun de la tine. A luat tatal tau in calcul ca va trebuie cel putin 10000 sau 20000 ca avans?
Tu esti platitorul principal, eventual el poate fi girant, dar depinde de banca.
Daca tatal tau pateste ceva se ia casa, dar daca valoarea casei nu acopera integral datoria o sa ai prroprire pe salariu pana se poate achita integral.
Sa nu te bagi, pentru ca e o idee foarte proasta. Banci din Romania vor stii daca nu ai platit datoria si nu mai pupi credit aici daca apar necazuri.

| StrongHeart a răspuns:

Go for it.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e o idee rea, adica nu ai nimic de pierdut, mergi sa muncesti intr-o tara civilizata, salariu bun, tatal tau plateste "chiria" si peste zeci de ani casa va fi a ta. Deci daca iti doresti sa pleci te incurajez. Dar problema e ca nu iti va fi chiar asa de usor sa primesti creditul, trebuie sa ai ceva vechime de munca acolo, macar cateva luni

| darrio2007 a răspuns:

In functie de relatia pe care o ai cu tatal tau, gandeste-te daca merita sa faci asta.

| mgtow a răspuns:

Casa in RO? In primul rand ai nevoie de 1 an vechime in campul muncii sa aplici pentru credit ipotecar. Daca nu plateste va gaseste in RO si va confisca locuinta + posibila proptire din contul bancar pentru ca santem in UE si e usor sa va gaseasca in cazul asta, daca Spania nu era in UE atunci nu era problema nu stia de voi unde santeti. In 15 ani avea timp sa adune bani pentru locuinta, acum repede sa se bage in datorii... sau te faci sofer pe tir si platesti ca mine 1600€ pe luna termini in 2 ani jumate datoria si pleci relaxat. Nu lucrez cu banca, platesc direct firma care a construit blocul.

| valentinsdq a răspuns:

Locuieste in Spania de 15? De ce nu te-a luat sa te creasca acolo?
De ce nu isi face el credit?
Eu zic sa nu te complici pentru ca in cazul in care se va intampla ceva, tu vei fi raspunzator, nu el.

| Dobrinx explică (pentru valentinsdq):

Da stiu asta. Lucreaza in Spania de 15 ani, vine in fiecare vara acasa.
Daca face el credit am inteles ca o sa primeasca mai putini bani...

| Dobrinx explică (pentru Wr3nch):

In principiu eu nu vreau nici un fel de credit nu sunt de acord cu asta. Mai ales in Romania.

Am ales sa intreb aici ca sa ma informez corect, deoarece este o decizie foarte importanta

| Dobrinx explică (pentru Dobrinx):

Multumesc pentru ajutor! am vrut sa raspund la fiecara in parte dar vad ca s-a schimbat platforma si imi apar comentariile la rand.

Da sunt multe de luat in calcul, pe cati ani este creditul. O sa discut asta azi cu tatal meu, probabil nici el nu s-a gandit atat de departe.

Multumesc tuturor fiecare comentariu a fost de ajutor! Voi da totusi cuiva o funda in smen de apreciere. Daca se putea dadeam la toti big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai este un aspect.
Când faci un asemenea credit, și te bazezi că tatăl tău va plăti el rata, faci o greșeală foarte mare. Nu știi ce se poate întâmpla în viața tatălui tău, nici cu relația, nici cu înțelegerea dintre voi, mai ales în cazul unui credit pe termen lung.
Vei fi obligat să conviețuiești cu tatăl tău în aceeași casă iar asta poate să nu îți convină la termen lung.
Astfel, să mergi să lucrezi acolo, să te stabilești acolo, să dobândești un statut care îți permite să iei un credit bancar pentru o casă acolo, pe cont propriu, pentru tine, până aici toate bune. Să faci o asemenea înțelegere cu tatăl tău, nu recomand deloc. Semnat, Stan Pățitul.

| Unsfatbun a răspuns (pentru Dobrinx):

Așa este. Are foarte mare dreptate. Dacă plătește 400€ pe lună chirie, mai dă 100€ utilitățile, ajunge la 4.800€ pe an. Utilitățile nu sunt luate în calcul în acest context.
In mod normal, dacă are sotie (dacă mama ta este cu el în Spania) în momentul în care titularul pățește ceva și nu mai poate "produce" bani, banca nu-i ia imobilul, ci i-o achită automat.
Astea sunt niște detalii importante pe care trebuie să le aibă în vedere.
Eu îți recomand să-l urmezi pe tatăl tău, pentru că da, merită să ai o casă în Spania. Succes!