| NLS a întrebat:

Stie cineva mai multe in legatura cu acest subiect?
Daca mai exista si daca e valabil in Germania (cont de Paypal creat pe Germania)?

Doresc sa cumpar ceva din SUA, si singura modalitate e card de credit sau de debit.
NU doresc sa imi creez de la banca nici una, nici alta (cel putin nu din Germania).
Intreband mai demult firma respectiva, ziceau ca se poate elibera de la Paypal un card de debit, insa se pare ca acum nu mai gasesc informatii pe net despre asta.

https://www.youtube.com/watch?v=fifZdjVnetg

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Paypal nu da carduri nimanui, orice ar fi sau oriunde sar afla, fara o activitate la ei.Adica sa ai activitate cu ei,sa fi cumparat vandut ceva o vreme,apoi ei te analizeaza,te cunaoste,stie daca esti serios,vede daca o sa mai ai activitate cu ei si de abia atunci iti trimite oferta cati da credit card.
Asa nu exista. Iara sa ai activitatea cu ei trebuie initial sa ai cont la o banca,altfel nu poti cumpara sau vinde prin ei.
Eu iti recomand sa cumperi tot prin ei,adica nu cumperi cu cardul direct de la aia care vand, daaca intelegi ce zic.
Adica iti faci cont la o banca, este bine si pentru mai tarziu, crede-ma, si cumperi tot prin paypal, adica nu dai cardul tau alora care vand.
Asa e mai sigur.Eu nu cumpar nimic online decat prin paypal.Am liuat odata ceva din RO cu cardul direct de la vanzator,dupa m-a sunat banca ca cineva incearca sa intre la mine in cont.laughing de atunci cumpar doara daca aia accepta plata prin paypal.
Eu asta te sfatui,iar sa ai cont la o banca e cum am spus bine,nu conteaza ce sau cat folosesti,e bine sal ai acolo,niciodata nu se stie,asa iti faci si ceva istorie, asta daca esti curios.
Deci nu mai cauta ca te asigur paypal nu da carduri asa de usor si oricui.Dar sa te lamuresti cel mai bine, suna la ei, vorbesti direct cu ei, afli exact, nu ce zice unu altul pe aici.Fiecare persoana este tratata, vazuta diferit de banca d e paypal, deci poate nu se potriveste ce e la mine cu situatia ta, chiar daca unoeri pare ca este aceiasi situatie.

| NLS explică (pentru relian):

@relian: Salut! Ai citit raspunsul de mai sus?
Am 2 conturi la Sparkasse. Unul e cel de salariu iar celalalt e cont de economii.
Site-ul e mai mult decat de incredere, nu-i ceva fantoma. Dar vand exclusiv prin card de credit si de debit. De la un vanzator (magazin online) mai necunoscut, si eu imi fac aceleasi probleme, dar nu-i cazul aici, e vorba despre Photodex.

Carduri de debit s-au dat de la Paypal, chiar cei de la Photodex mi-au zis ca aia ar fi singura modalitate, daca nu doresc sa-mi fac card de credit Mastercard/Visa.
Insa din ce am citit acum, trebuie cont Paypal Business (sau Paypal PLUS).
Ce difera la acesta fata de contul clasic?
Rulaj am "ceva". Am facut cumparaturi online din noiembrie 2016 de cand il am, de peste 1200 euro.

https://www.paypal.com/......ly-faq3109

| relian a răspuns (pentru NLS):

Ma uitai acum la Photodex asta ce spui tu, vinde oricui, dar nu accepta plata prin paypal.Deci nu ai alta solutie decat sa faci cont la o banca care sa iti dea card.
Eu ce am spus ca fac plata prin paypal, adica de unde cumpar aia nu vede nici o informatie despre mine in afara de nume si adresa unde sa trimita.
Nu accepta plata prin paypal, vor numai carduri de la banci, si card de la paypal, dar daca tu ai intrebat siau zis card paypal business atunci asta e.Si daca e vanzator cunoscut ce? Uite eu habar nu am avut cine is astia si ce fac ei.Sincer nici nu-s curios sa cumpar ceva de la ei.Ce soft adica pentru mac pentru ce anume? Prefer softurile de la Apple,nu stiu ce or fi cu astia,dar lumea pe aici nu-i curioasa,ma refer la oamenii care folosesc calculator asa normal. Daca ai or face softuri mai stiu eu de editat de mai stiu eu ce video, bla bla or fi cunoscuti de cei care se ocupa.Dar vad ca vind oricui.
Nu stiu cum este exact cu cardurile de la paypal, sau westernunion, dar mie asa miau venit de la astia, de la ambi daca vreau sa imi dea card, dar asta dupa ceva ani de cand le folosesc eu serviciile.Bine nici nu am fost curios de cardurile lor, nici acum nu-s, dar imi place sa fac tranzactii prin ei cas seriosi.Eu am card la banca cu care fac cumparaturi la magazine,cardurile lor nu stiu daca merg oriunde,deci prefer card de la o banca.
Ce este ala business acount? Nu e cine stie ce diferenta, este un cont separat la paypal care accepta debit, credit card sau contul tau de la o banca, pana aici este normal ca si la contul individual. Diferenta este ca ai taxe mai mici.Dar taxele se iau vanznatorului, ca urmare tu nu prea vad ce avantaj ai avea.
Taxe ti se ia doar daca vinzi, cand cumperi nu-ti ia paypal taxe tie ca cumparator.
Deci in cazul asta ai taxe mici fata de contul individual si avand firma pot avea acces la contul tau 200 de anagajati.
Concluzia face cont de genul asta firmele mari care au angajati si care folosesc acel cont, nu sta aia sa vina patronu sa faca tranzactia o fac ei.
E normal ca la vanzari mari si taxele sa fie mai mici.
Dar daca tu numai cumperi tie nu ti se opresc taxe de catre paypal sau ebay sau mais tiu eu cine.

https://www.paypal.com/......ts-faq2258

Sau scrii pe google What is a business acount on paypal siti da mai multe informatii, unele mai simple decat da paypal la ei pe website.Dar alea sunt ce ti-am zis eu tie, ca aia care vand sunt taxati mai putin fata de contul personal si permite folosirea contului de mai multi angajati.

| NLS explică (pentru relian):

N-au spus ca accepta Paypal Business, au spus ca accepta card de debit emis de Paypal, si pentru acest card de debit, presupun ca am nevoie de cont Paypal PLUS (Business).
Dar din cate vad, Business nu e ceva ce se potriveste in cazul meu, nu-s magazin online.
Deci ramane sa imi fac un card de debit cand vin in tara.

| relian a răspuns (pentru NLS):

Accepta si credit card nu doara debit.Sincer nu stiu cum sta treaba in RO sau UE dar pe aici la mine cand faci cont la banca nu-ti dau aia credit card, iti dau cum spui tu debit card. Dupa ceva activitati iti pot da si credit carduri.Deci ramane sa faci cum ai spus tu debit card, apoi sa cumperi de la aia.
Dar unde esti tu in Germania parca ai zis acolo nu-ti poti face cont? Pana la urma nu conteaza la ce banca ai contul.
Si aia cu magazinu online asa este, daca tu doara cumperi nu te ajuta cu nimic contul de business la paypal.
Acum nu stiu daca pentru debit card paypal trebuie sa ai cont de business neaparat.Eu ti-am spus am cont individual, normal si miau trimis daca vreau carduri de la ei, dar nu am vrut. Oricum nu stiu de ce tragi tu asa de mult cu carduri de la paypal.Paypal sa faci prin ei tranzactii da sunt foarte buni,dar sa am card la ei nu prea,eu de regula trag cu cardul oriunde ma duc mai putin online,cardul de la banca este cel mai bun pentru asa ceva.
Iara mai tarziu stiu si eu daca cine stie poate vrei sa iti cumperi o casa,o masina sau ceva imprumut,sa stii ca este bine sa ai o istorie la o banca. Daca nu stiai toate bancile vorbesc intre ele,indiferent la ce banca ai un cont,daca de exemplu mergi la o alta banca candva sa iei ceva bani pentru o masina sau casa aia se pot uita,poate sa vada cum ai fost tu sau cum esti,la cine ai cont,cum sau daca ai avut ceva probleme si etc sin baza aia ei iti dau sau nu. Daca ai avut sau ai cont la o banca ceara daca nul folosesti asa foarte des,e bine sal ai,candva poate o sa ai nevoie,aia se vor uita, daca ai fost om bun inseamna ca esti o persoana de incredere siti vor da ceea ce ceri.
Sincer eu la banca la care sunt am si credit carduri, le folosesc din an in paste la cativa ani, iar odata vorbind asa cu un banker, i-am zis eu cami trebuie o alta masian, el a zis ok pot sa-ti dau cam 80 de mii laughing zic glumesti? Zice nu cam atat pot sa-ti dau daca vrei.Zic fugi man ca nu-s curios, dar ca idee, ei te verifica vad ca esti om serios si nu-i problema.
Bine acum nu stiu ce faci tu sau ce vrei pe viitor, dar un cont la orice banca nu strica niciodata.Bafta oricum.

| AlexSalling a răspuns:

Nu mai e valabil. Stii? Daca vrei sa platesti ceva sa-ti vina de la America, fa-o cu cardul romanesc normal, sau cu cardul german, sau cu ce card ai. Eu am comandat multe chestii de pe Amazon spre exemplu, normal ca transportul era ca produsul, dar am platit cu cardul meu romanesc, si a mers perfect.

| NLS explică (pentru AlexSalling):

Am specificat deja ca nu am nici card de credit, nici card de debit, si nici n-as vrea sa-mi fac, pentru ca in rest folosesc Paypal, care e primit aproape oriunde.
Produsul pe care urmeaza sa-l cumpar, e in format "electronic delivery", e un software, asa ca nu exista pachet fizic care sa-mi vina la usa.

Card nemtesc am doar Girocard (de salar) si un card de depozit la Sparkasse. Insa nu merge prin niciunul, firma respectiva accepta doar 2 modalitati de plata> prin card de credit, sau card de debit. NIMIC altceva.

Daca nu mai exista card de debit de la Paypal, singura sansa ar fi sa-mi creez un card de debit cand o sa vin in tara.

| AlexSalling a răspuns (pentru NLS):

Exista carduri online la banciu romanesti, dar nu mai sunt prin PayPal. Poti cauta tot pe net.