| badboy50087 a întrebat:

Care sunt diferentele intre un card de credit si unul de debit? si Care este mai bun daca doresc sa primesc bani dintr-un cont de pe o banca din strainatate sau ONLINE?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Cardul credit - trebuie sa ai cont in banca cu orice suma si la crerea ta banca iti va elibera un card de credit cu care vei putea sustrage bani si vei avea mai multe facilitati...(nu le enumar acum)
-Cardul debit - iti poti face la orice banca, vei putea sa depui bani pe acel card (tu si oricine) dar nu poate depasi suma de 5000 de euro, nu poti avea dobanda, lunar iti va lua banca o suma foarte mica de pe card... cu alte cuvinte ca si cum ai tine portofelul la o banca dar banca respectiva te va taxa pentru asta!
Daca iti faci orice card, si in viitor ai intentia sa faci plati pe net atunci trebuie sa mentionezi asta cand faci cardul!
Acum ca sa primesti bani in cont sau pe cardul debit nu e nici o diferenta, diferenta e doar intre banci! Bafta!

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Pe cardul de credit poti sa scoti bani pe care nu-i ai in cont, dar o faci cu titlul de imprumut de la banca si trebuie sa platesti dobanda (care poate fi usturatoare).