| robert2107 a întrebat:

Salut,

Stie cineva unde pot sa infiintez o firma in Constanta? Ma refer la un birou de consultanta ceva...

Pana acum la cel mai bun tarif din constanta i-am gasit pe cei de la InfiintareSRL.com: https://www.infiintaresrl.com/infiintari-firme-constanta /

Daca ma puteti ajuta cu o sugestie, ar fi excelent!
As dori sa compar mai multe firme (seriozitate, pret, recenzii ). Ma gandesc ca cei din constanta stiu bine orasul si pot sa-mi ofere o sugestie.

Multumesc anticipat!

O zi frumoasa!

1 răspuns:
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Amice Robert - ai cam uitat ca in orice tara exista un REGISTRU AL COMERTULUI? In Constanta exista oficial CAMERA DE COMERT - unde acolo se infiinteaza legal orice firma de pe raza judetului Constanta - REGISTRUL COMERTULUI - ei fac infiintarea legal si rezervarea de nume a firmei tale (adica verifica daca ce nume vrei la firma ta nu bate asemanator cu alta firma din tara si strainatate - iar unele nume de vedete, personalitati, marci inregistare de firme care exista tu nu ai voie sa le atasezi la firma ta decat cu acordul in scris al acelei parti. Alte firme care fac ele infiintari de societati comerciale noi tot cu REGISTUL-CAMERA DE COMERT Constanta lucreza iar tie ati vor cere sigur un comision mai mare decat daca te duci personal la REGISTRUL COMERTULUI Constanta, ei iti vor spune cum se face si care sunt costurile, inclusiv o sa iti recomande si cum sa iti faci contul bancar al firmei, etc. Poti citi aici la modul general pasii de infiintare > https://laurentiumihai.ro/......are-firma. Iti fac o specificare ca sa o stii dinainte > orice firma care se infiinteaza are un domeniu de activitate ce si-l propune si in care vrea sa faca afaceri - deci, daca tu vrei ca firma ta sa faca consultanta la modul general pe orice domeniu platesti o taxa, daca mai vrei alta activitate la afirma ta sa zicem birou de copiat acte-xerox, laminari, printari, e al obiect de activitate si platesti o alta taxa, si tot asa, orice obiect de activitate are taxa lui - ai 10 obiecte de activitate in IMPORT-EXPORT ca firma - platesti 10 taxe diferite functie de fiecare activitate in parte.