| ciuculescudaniel a întrebat:

Stiti cumva daca banii de pe PayPal inca se pot transfera pe carduri si/sau pe cont bancar?
Daca se pot transfera pe carduri imi puteti spune ce carduri? (exemplu Visa)

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Eu castig niste sume infime din sondaje si ei le livreaza pe un cont PayPal. Cand am 5 Euro ii retrag pe PayPal si ii trimit in contul meu de lei la BT. Bine inteles ca cei de la BT iau un comision si nu mai ajung chiar atatia bani dar asta-i alta problema. Ideea este ca trebuie sa ai un card inscris la PayPal si cardul sa poata fi folosit in strainatate. In general se accepta foarte bine (mai bine) cardurile Visa dar eu am Mastercard si merge. Doar ca acest card ce-l am eu merge si in strainatate. Ia legatura cu banca (pe spatele cardului ai un numar de telefon) si vezi daca este valabil la PayPal!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Propozitia "inca se pot transfera pe carduri si/sau pe cont bancar?" nu-si are rostul. Mai toate cardurile sunt atasate unui cont bancar. Mai putin cardurile gift si inca o categorie de care nu-mi mai amintesc nu sunt atasate unui cont.

| Eugen80 a răspuns:

Paypal nu este un cont in banca. Este doar un sistem prin care poti cumpara in securitate un produs. Adica Paypal-ul face legatura intre contul cardului tau (banca ta) si contul vanzatorului (banca lui). Deci este doar un sistem de tranzitare a banilor si nu un cont in care banii stau.